Altın fiyatlarında volatilite yüksek kalmaya devam ediyor. 1,400 doları test eden ons altın bu seviye üzerinde kalmayı başardı ve yeniden 1,410 dolar üzerine yükseldi. Şu sıralarda da 1,410 dolar seviyesinin hemen üzerinde işlemlerin devam ettiğini gördüğümüz ons altın fiyatı için artık Abd'den gelecek her türlü ekonomik veri oldukça önemli olacak. Çünkü geçen hafta Fed üyelerinin yaptığı açıklamalardan anlamış olduk ki bundan böyle gelecek açıklamaların olumsuz olması Fed'in faiz indirmesini sağlayacak. Ancak beklentilerin üzerinde gelecek ekonoik veriler Abd'de Temmuz ayında gerçekleştirilecek toplantıda faizlerin sabit kalmasına neden olacak gibi görünüyor. Bu nedenle Abd'den faiz toplantısına kadar gelecek olan veri akışı dikkatle takip edilmeli.

Öte yandan Çin ile ticaret görüşmelerini sürdüren Abd'de bu tarafta önemli bir gelişme bulunmuyor. Yani henüz Çin ile bir anlaşma gerçekleştirilemedi. Abd'nin Çin ile bir ticaret anlaşması yapamamasa ons için pozitif. Aynı şekilde İran ile de son dönemde gerilen ipler ons altına pozitif yansıyor. Bu nedenle düşüşlerini 1,400 dolar ile sınırlandıran altın bu seviyelerden yukarı yönlğ tepki vermeye devam ediyor. Ons atın fiyatı için önümüzdeki günlerde ekonomik takvim verileri, Abd - Çin arasındaki ilişkilerin boyutu ve Abd- İran arasında yaşanan gerilimin tırmanıp tırmanmaması gibi gelişmeler önemli rol oynayacak. gibi görünüyor.

Ons altında teknik göstergeler aşağı yönlü hareketi desteklemeye devam ediyor ancak altın için teknik hareketlerden ziyade haber akışı kaynaklı hareketlenmelerin daha olası olduğu bir dönemden geçtiğimizi söylememiz de bir sakınca olmayacaktır diye düşünüyoruz. Bu nedenle son dönemde teknik analizen ziyade temel analiz kavramı forex piyasalarında daha etkili olmaya başlamış durumda. Yaşanan siyasi ve jeopolitik gelişmeler, ülkeler arasındaki artan gerilimlerin boyutu fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor. Bu nedenle ons altın tarafında da bu gelişmeler ve Fed'in 31 Temmuz tarihinde gerçekleştireceği faiz toplantısı dikkatle takip edilmelidir. Düşüşlerde 1,397 dolar seviyesinin altına inilmesi halinde 1,382 dolar ana destek noktasına kadar gerilemeler devam edebilir. 1,382 dolar seviyesinin kırılmaması halinde bu seviyeden yukarı yönlü dönüşlerin gerçekleşmesi kuvvetli olasılıktır 1,382 d olar altına inilmesi halinde ise altında oluşan orta vadeli yükseliş trendi son bulmuş olacaktır. Ons altın fiyatının 1,410 doların üzerinde kalması halinde ise 1,425 dolar ilk hedef noktası olacaktır Ons'un bu seviye üzerine yükselmesi ve ttunabilmesi halinde ons altında teknik görünümde yeniden pozitife dönecek ve bu durumda 1,438 ve 1,454 seviyelerine doğru yeni bir yükseliş dalgasının başlaması beklenebilecektir.