Dün ons altın fiyatı için 1,310 doları test ettiğini ancak bu seviye civarında tutunamayarak yeniden 1304 dolar altına gerilediğini bu durumda 1,3015 desteğinin önemli olduğunu vurgulamıştık. Gün içerisinde 2 kez 1,3015 dolara kadar gerileyen sonrasında yeniden yukarı dönen altın 3. seferde saldı  ve yine aşağıda grafik üzerinde de vurgulamış olduğumuz 1,293 destek noktasına geriledi. Hatırlarsanız altında kısa vadeli yükselişlerin devamı açısından 1,293 seviyesinin önemine dikkat çekmiş bu seviye altında negatif baskı oluşabilir ancak üzerinde kalırsa yen,iden yukarı hareket ihtimali devam edecektir diye vurgulamıştık.

Dün 1,293 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın şu sıralard a1,300 dolara kadar yükselmiş durumda. Yani bekelntilerimiz kısmen gerçekleşmiş durumda. Peki bu yüksleiş harketi devam eder mi ? Bugün Avrupa'da enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyon verisinin olumlu gelmesi euroya pozitif yansır. Eurusd yükselince dolar endeksi negatif seyredeceği için ons altında dılaylı olarak yükselişine devam edebilir. Abd'de ise iş imkanları ve personel değişim ornaları verisi altın üzerinde hafifte olsa etkili olabilecek bir veri olarak karşımıza çıkıyor.

Bunlar dışında Abd ile Çin arasında ticaret görüşmeleri devam ederken, açıklamalara bakıldığında kısa vadede somut bir mgelişme olmayacak gibi duruyor. Yani anlaşma olsa dahi  yaz aylarına sarkabilecek bir anlaşma olma ihtimali yüksek. Bu nedenle bu tarafta da altını baskılayan bir gelişme yok aslında. Tüm bunlar ışığında altın fiyatları için grafikler neler söylüyor. Bir de ona bakalım isterseniz.

 

Altında fiyatlamaların 1,293 dolar üzerinde kalması, hafta başından bu yana oluşan pozitif seyrin devamı açısından oldukça önemliydi. Bu seviye altında teknik göstergelerde aşağıya dönmeye başlayacaktı. Bu nedenle 1,293 dolar bugün için de önemli bir seviye. Yukarıda 1,3015 seviyesinin aşılması yeniden 1,305 ve 1,311 dolar seviyelerine doğru yükselişlerin devamını sağlayabilecektir. Bugün günlerden Cuma ve bir kaç haftadır olduğu gibi altında sürpriz kapanışlar gündeme gelebilir. Bu nedenle dikkatli olmakta ve piyasayı takip etmekte fayda olacaktır.