Altın fiyatı bu haftayı oldukça hareketli geçirdi. Haftanın son işlem gününde de yine hareketli saatler yaşanması yksek ihtimal gibi duruyor. Dün İngiltere Parlamentosu hükümetin sundupu Brexit yaklaşımına ve Abd ile yeniden müzakereleri öngren tasarıyı reddetti. Tabi bu gelişme Brexit konusundaki belirsizliklerin giderek artmasını sağladı. Bu durumda altına ufak da olsa bir alım getirirken ons altın fiyatı yeniden 1,315 doları yukarı zorlamaya başladı.

Şu sıralarda 1,313 dolar civarından işlem görmekte olan altın fiyatı için bugün önemli detaylardan biri ise Abd Başkanı Trump'ın sınır güvenliği ve duvar inşaatına yönelik yapacak olduğu açıklamalar. Trump'ın TR saati ile 18:00 de açıklama yapması bekleniyor. Hükümetin kapalı kalmasını ya da açılmasını etkileyebilecek olan bu konuşma dolar endeksi üzerinde de ciddi hareketlere neden olabilecektir. Diğer tarafta ekonomik takvim de de önemli veriler bulunuyor Günün en önemli verisi parekende satış verisi olarak takip edilecek.

Çn ile yapılan ticari görüşmelerin olumlu yönde ilerlediğine dair açıklamalar gelmekte ancak henüz somut bir gelişme bulunmuyor. Abd ve Kuzey Kore arasındaki görüşmelerde devam ederken iki ülke liderinin önümüzdeki ay biraraya gelmeleri bekleniyor. Bu görüşmeler öncesinde gelecek açıklamalarda altın fiyatları üzerinde etkili olabilecek diğer detaylar olarak karşımıza çıkıyor.

Ons altın fiyatlamaları 1311 dolar üzerinde kalmaya devam ediyor. Gün içerisinde genellikle 1315 dolar 1303 dolar aralığında hareketlerini sürdüren ons için bugün 1,311 dolar seviyesi kritik bir denge noktası konumunda yer alıyor. Fiyatlamaların bu seviye üzerinde tutunması altında yukarı yönlü hareketleri destekleyebilecektir. Bu durumda 1,1318 dolar ve 1,326 dolar seviyelerini takip ediyor olacağız. Ons altın tarafında yaşanacak değer kayıplarında ise takip edeceğimiz destek noktamız 1304 dolar olacaktır. Bugün haftalık kapanışlarında yapılacak oluşundan dolayı ons tarafnda yaşanabilecek sert hareketlere de hazırlıklı olmasında fayda olacaktır. Malum ons altın genellikle haftanın son işlem günlerinde sürpriz fiyatlamalar yapmayı seven bir yatırım aracıdır.