Dün akşam gerçekleşen Trump ile Erdoğan'ın telefon görüşmesi sonrası Trump'ın sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklama ile beraber piyasalarda bir rahatlama oldu ve dolar 5,50 seviyelerinden 5,43 seviyesine kadar gevşedi. 

Trump açıklamasında Türkiye ile ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilebilir olduğunu vurguladı. Dün gelen sanayi üretimi verisi beklentilerin altında kalırken ekonomideki gidişatın pek de olumlu olmadığını gösteren donelerden bir tanesi oldu.

Yarın gerçekleşecek olan PPK öncesinde dolar tl bugün 5,46 civarında işlem görüyor. Uzmanların yarın ki PPK dan herhangi bir faiz arttırımı veya faiz indirimi gelmesi beklenmiyor. Ancak PPK'dan doları aşağı çekebilecek açıklamalar gündeme gelebilir. Sıkı para politikasına ilişkin vurgular TL de bir güçlenme oluşturabilir ve bu durumda dolarda zayıflamaya neden olabilir.

Piyasalarda gelişmeler bu şekilde iken dolar grafiğinde de teknik göstergeler aşağı yönlü kalmayı sürdürüyor ki dün ki dolar analizimizde de yukarı yönlü harekete rağmen teknik göstergelerin aşağı yönlü hareketi desteklediğini vurgulamıştık. Dolar tl de 5,54 üzerine atılmadığı sürece göstergeler aşağı yönlü kalmaya devam edecek gibi duruyor. Bu bağlamda yarın ki PPK toplantısında yaşanacak fiyatlamalarda etkili olabilecektir.

Dolar kurunda yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 5,417 desteği izlenecek. Dolar tl de düşüşlerin devamı halinde ise 5,38 seviyelerine kadar gerilemelerin devamı da beklenebilir. Yine bugün Brexit oylamasından çıkacak sonuçlarda dolar kuruna etki edebilir bu nedenle yurt dışı piyasalarda dolar endeksinde yaşanacak fiyat hareketliliği de takip edilmelidir.