Trump'ın Çin ile yapılan ticaret görüşmelerine ilişkin yapmış olduğu açıklamalar görüşmelerin genel anlamda olumlu gittiğini gösteriyor. Ancak henüz bu tarafta somut bir adım atılmış değil ve başlayan ticaret savaşlarının Çin ekonomisine zarar verdiği gelen ekonomik verilerle gün yüzüne çıkmış oldu. 

Abd'de hükümetin kapalı olmaya devam ettiği bugünlerde yaşanan belirsizliklere bir de bugün yapılacak olan Brexit oylaması eklendi. Durum böyle olunca da ons altın pusuya yattı ve beklemeye geçti. Ons altın fiyatı haftalardır 1,280 dolar üzerinde tutunmaya devam ediyor ve bu yükseliş hareketini 1,300 dolar üzerine doğru sürdürmek istiyor. Ancak 1,296 dolar üzerine yükselişlerini bir türlü taşıyamıyor. Bugün yapılacak olan Brexit oylaması da bu bağlamda ons fiyatı tarafından takip edilecek önemli bir detay olarak görünüyor.

Ons altın fiyatında yaşanabilecek yükselişlerde 1,300 dolar psikolojik olarak direnç olmayı sürdürürken bu seviye üzerinde asıl hedef noktası ise 1,307 dolar seviyesi olacaktır. Şu sıralarda 1,290 dolardan fiyatlanan ons altın fiyatının 1,296 dolar altında kalması halinde ise öncelikle 1,286 dolar sonrasında ise 1,278 dolar destek noktalarına doğru düşüşlerin devamı beklenebilir. Yaşanabilecek geri çekilmelerde takip edeceğimiz ana destek noktamız ise 1,266 dolar olmaya devam ediyor. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece düşüşler alım fırsatı olaak değerlendirilebilir.