Dün akşam saatlerinde gerçekleşen Erdoğan-Trump görüşmesi sonrasında genel hava olumlu denilebilir. Ancak S-400 konusunda netleşen bir karar çıkmadı ve Beyaz Saray yaptığı açıklamada, bu konu üzerinde çalışmaya devam edilmeli dedi. Türkiye tarafı da diyalogla bu sorunların aşılabileceğini belirterek, konu üzerinde çalışmakta mutabık kaldılar. Sürpriz haber ise sabah saatlerinde geldi. Türkiye'ye düşman tavrı ile bilinen Lindsey Graham, Ermeni Tasarısı'nın senatoda oylanmasını bloke etti ve senatörler tarihi yeniden yazma işine kalkışmamalı açıklamasını yaptı. Dün Erdoğan ile görüşmede yer alan senatörün bu yönde bir karar alması, yaptırım taslağı konusunda da, geri adım atılabileceğini gösterdi.

Genel duruma bakılacak olur ise, dolar kurunda 5,74 seviyesinin hala üzerindeyiz. Buranın bir denge noktası olduğunu ve düşüşlerde takip edilmesi gerektiğini vurguluyorduk. Dün 5,74 altına ara sıra fake denemeler gelse de, kur bu seviye altında kalıcı olamadı ve şu sıralarda yine 5,77 civarında işlemler devam etmekte.

Bugün Türkiye sanayi üretimi verisi açıklanacak. Sabah saatlerinde Çin ve Japonya'dan gelen verileri beklentileri karşılamadı ve dünyanın genel gidişatında olumsuz bir tablo oluşumunu devam ettirdi. Moody's ise yaptığı açıklamada Türkiye ekonomisinin beklenenden daha hızlı toparlandığını belirtti. Abd'de üfe verisi ile beraber ham petrol stok verileri takip edilecek. Ayrıca Fed Başkanı Powell ve Fomc üyelerinin konuşmaları gün içinde takip edilecek diğer gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor.

Dolar kurunda 5,74 altında fiyatlamaların oluşabilmesi halinde aşağıda hedef nokta olarak 5,68 seviyesi takip edilebilir. 5,74 üzerinde kalındığı sürece ise 5,78 seviyesinin aşılması ile beraber 5,81 hareketinin gerçekleşmesi bekşlenebilir. Artık Trump- Erdoğan görüşmesi geride kaldığı için, daha çok ekonomik veriler ve yurtdışı piyasalarda yaşanan fiyatlamalar takip edilmelidir.