Suriye'de harekat tüm hızıyla devam ediyor. Harekata karşı Avrupa ve Arap ülkelerinden her gün bir kınama gelmeye ve Abd'li yetkililer tarafından da olumsuz söylemler gelmeye devam ediyor. Dolayısı ile dolar kurunda da yükseliş baskısı etkisi oluyor. Operasyon Türkiye'nin istediği gibi gidiyor diyebiliriz. Şehitlerimiz olsa da henüz büyük bir direnişle karşılaşmayan ordumuz ilerlerken, dün gelen Suriye ordusu ile DSG güçleri arasında varılan anlaşma neticesinde ordunun Türk Ordusu'na karşı harekata geçeceği haberi sosyal medya üzerinde dolaşmaya başladı. 
 
Dolar tl paritesinde artık Türkiye'nin veya Abd'nin ekonomik verilerinin pek bir anlamı bulunmuyor. Tamamen Suriye harekatına yönelik olarak gelen açıklamalarla yön bulan bir kur izliyoruz diyebiliriz. Son olarak geçtiğimiz hafta Cuma günü kapanışta dünya borsaları sert yükselmiş ve dolar endeksinde gevşeme yaşanmıştı. Ancak buna karşın Türk Lirası pek hareket edemedi ve şuan hala 5,90 sınırını yukarı yönlü zorlamakta.
 
Yine de takvime baktığımızda bugün içeride sanayi üretimi verisi takip ediliyor olacak. Abd'de ise federal bütçe dengesi verisi takip ediliyor olacak. Bunlar dışında açıklanacak herhangi bir önemli veri bulunmuyor. Yani yine Suriye'de yaşanacak gelişmeler ve özellikle Abd'den ve Suriye kanadından gelecek açıklamalardan etkilenebilecek bir kur izleyeceğiz diyebiliriz.

Dolar kurunda teknik anlamda yön yukarıya dönmüş durumda Gelen haber akışları da yukarı yönlü hareketi destekliyor. Fakat Abd ile Çin arasında kısmı bir ticaret anlaşmasına varılması ile beraber gelişmekte olan para ülkelerinin para birimleri ve borsalarında yaşanan yükselişler malesef Borsa İstanbul ve Türk Lirası tarafına yansımamış durumda Bunun da nedeni devam eden harekat. Ancak Suriye harekatının başarıyla sonuçlandırılması ve terör koridorunun temizlenmesi ile beraber bu etkileri TL ve hisse senedi piyasaları tarafında da görebiliriz. Gün içerisinde 5,901 liranın aşılması ile beraber yükselişler hızlanabilir. Bu durumda ilk etapta 5,936 seviyesine doğru çıkışlar takip edilebilir. Kurda yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 5,834 seviyesi kritik bir denge noktası görünümünde olacaktır.