Altın fiyatları üzerinde baskılar artmaya devam ediyor. Cuma günü Abd ile Çin arasında devam eden görüşmelerin kısmen de olsa olumlu sonuçlanması ons tarafında baskıyı arttırmış durumda. Abd ile Çin arasında kısmi bir anlaşmaya varıldığı duyuruldu. Bu nedenle güvenli liman talebin, yitiren ons ve Japon Yeni tarafında sert satışlar görüldü. 1,500 dolar altına gerileyen altın geçen hafta 1,474 dolar seviyesine kadar geri çekilse de, bu bölgeden gelen tepki alımları ile yeniden 1,480 doların üzerine yükseldi. Şu sıralarda 1,485 dolar civarında işlem görmeye devam ediyor.
 
Çin ile Abd arasındaki ticaret savaşları neticesinde yükselişe geçen altın varılan kısmi anlaşmayla birlikte bir geri çekilme yaşamış ılsa da altını destekleyen gelişmeler tarafına bakıldığında ise Fed unsuru güncelliğini koruyor. Özellikle de son gelen Abd'nin kötü ekonomik verileri sonrasında 25 baz puanlık bir faiz indirimine kesin gözü ile bakılıyor. Ayrıca 50 baz puanlık bir faiz indirimi de piyasalarda ciddi anlamda konuşulur hale gelmiş durumda Bu durumda Fed'den gelecek faiz indirimlerinin altını destekleyeceği söylenebilir. 

Diğer tarafta bir belirsizlik unsuru da Britanya'nın AB'den ayrılması olarak görülüyor.  Yani Brexit. Brexit'in nasıl gerçekleşeceği hala netlik kazanabilmiş değil. Johnson 31 Ekim tarihinde anlaşma olsun ya da olmasın AB'den çıkacağız dese de bu konuya ciddi bir muhalefet var ve Brexit anlaşması yapılmadan AB'den çıkmak çpok mümkün olmayacak gibi duruyor. Eğer böyle bir ayrılık yaşanırsa belirsizlikler artacağı hem İngilytere hem de AB ekonomisi için sorunlar oluşacağı için ons tarafında bu durumun olumlu izlenimleri görülebilir. Brexit'in bir anlaşma dahilinde gerçekleşmesi ise onsun güvenli liman talebi görme özelliğini iyiden iyiyie yitirmesine dolayısıyla da düşüşlere neden olabilecektir.

Ons tarafında teknik görünüm aşağı yönlü. Ancak haber akışlaır ile birlikte son dönemde hareketlenen altın tarafında yine bu şekilde hareketlenmeler yaşanabilir. Bu bakımdan anlık olarak piyasa haberlerini takip etmekte fayda olacaktır. Gün içerisinde yaşanabilecek yükselişlerde 1,496 dolar seviyesi takip edilecektir. Bu bölge oldukça kritik bir direnç noktası olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşağı yönlü hareketlertde ise 1,487 dolar altında kalınması halinde satış baskısı artabilir ve bu durumda aşağıda 1,472 dolar desteğine doğru bir geri çekilme yaşanabilecektir.