Dolar kurunda hafta başından bu yana vurguladığımız yükseliş hareketi sonunda haber akışlarının da etkisi ile gerçekleşti. 5,83 seviyesi üzerinde tutunmayı başaran kur gerçekleştirdiği yükseliş hareketi ile dün 5,90 seviyesini test etti. 5,90 seviyesinden yediği satışlar 5,86 seviyelerine kadar geri çekilen dolar tl paritesi şu sıralarda 5,88 civarında fiyatlanıyor.

Hem Erdoğan, hem de Çavuşoğlu yapmış oldukları açıklamalarda net bir şekilde S-400 alımının gerçekleştiğini ve dönüş olmayacağını belirttiler. Önümüzdeki ay teslimatın başlanacağını vurguladılar ve Türkiye'nin baskılara boyun eğmeyeceğini açıkladılar. Bu açıklamalar sonrasında da Abd ile ikili ilişkilerin bozulabileceğine dair endişeler arttı ve Borsa İstanbul yaklaşık %2 düşerken dolar tl de 5,90 seviyesi üzerini test etti.

Bugün Abd'de çekirdek parakende satışlar verisi mevcut. Uzun bir süredir Abd'den gelen veriler beklentileri karşılamamakta. Bu şekilde gelebilecek veriler dolar endeksinde satışa neden olmakta. Yine benzer bir veri ile karşılaşmamı halinde dxy de gerileme devam edebilir. Diğer taraftan Abd'nin Türkiye ile ikili ilişkilere ve Çin ile ilgili yapacak olduğu açıklamalara odaklanmış durumdayız. Yapılabilecek olumlu - olumsuz açıklamalar son derece önemli olacak.

Dolar kurunda 5,877 seviyesi bugün takip edilecek bu seviye  üzerinde saatlik kapanışların gelmesi halinde 5,924 seviyesine doğru yükselişlerin etkili olması bekleneilir. Aksi halde ise 5,86 ve 5,81 seviyelerine doğru geri çekilmelerin görülme ihtimali bulunuyor. Bugün günlerden Cuma ve haftalık kapanış gerçekleşecek. Bu nedenle bugün ki fiyatlamalar daha da anlamlı olacaktır. 5,877 seviyesi üzerinde bir kapanış önümüzdeki hafta da dolar kurunda yükseliş beklentilerini arttıracakken bu seviye altında kalınması ise kurda negatifbir baskı oluşmasını sağlayabilecektir.