Altın fiyatlarında vurgulamakta olduğumuz yükseliş hareketi bizleri yanıltmamaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 1,340 dolar üzerini test eden altın için 1,320 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanma ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulamıştık. Ve bu düşüşün de bir kar realizasyonu olarak kalacağını ve 1,320 dolardan tepki görme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmiştik. Yapmış olduğumuz grafik analizlerimizle de desteklediğimiz bültenlerimizde ons altın fiyatının 1,320 üzeri tutunması halinde yeniden 1,334 dolar ve 21,348 dolar seviyelerini hedefleyeceğini vurgulamıştık.

Dün itibari ile 1,340 doları aşan ons altın fiyatı şuan itibari ile 1,345 dolar seviyesinden işlem görüyor. Beklentilerimizin gerçekleştiği ons altın tarafında önümüzdeki hafta Fed faiz kararı takip edilecek. Fed'in faizleri değiştirmesi beklenmese de yapılacak açıklamalar altın fiyatlarında sert hareketlere neden olabilecek beklentisi hakim.

Ons altın fiyatları Fed'i zirve noktalarda karşılamaya hazırlanıyor gibi duruyor. Bu seviyelerde tutunabilmesi halinde altın fiyatlarında Fed ile beraber yukarı yönlü bir kırılım yaşanması bekleniyor. Ancak bu kırılımın yönü aşağı yönlü olursa 1,300 dolar seviyelerine dek serbest bir düşüş gerçekleşme ihtimali de olabilir. Fed öncesi altın analizlerimizde daha detaylı bir şekilde değineceğiz.

Ekonomik takvimde çekirdek perakende satışlar verisi bulunuyor. Üç yıldızlı öneme sahip olan bir veri. Dolar endeksine etki edebilir bu nedenle takip edilmesi gereklidir. Bugün günlerden Cuma olması ve haftalık kapanışın gerçekleşecek olması sebebiyle fiyatlamalar bir tık daha önem kazaıyor Haftalık kapanışların nasıl olacağı önümüzdeki hafta ki fiyatlamalar için bizlere gösterge olabilecektir.

Ons altın fiyatında 1,340 dolar üzerinde kalınması halinde 1,348 dolar seviyesi direnç olarak takip edilecektir. Bu seviyenin kırılması ile beraber 1,3623 dolar seviyesine kadar yükseliş beklenebilir. Ons altın fiyatında olası geri çekilmelerde ise 1,341 dolar ve 1,334 dolar seviyeleri kritik destek nokrtaları olarak takip edilmelidir.