Dolar kurunda hareketlilik devam ediyor. Bir taraftan S400 alımının erteleneceğine dair idaalar, diğer tarafta TCMB'nin ihtiyat akçesinden 40 milyar tl'nin merkezi yönetim bütçesine devredilmesi gündemde kalmayı sürdürüyor.

Piyasaları ilgilendiren asıl önemli gelişme ise Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri. Çin beklenmedik bir biçimde Abd'ye vergi misillemesi kararı aldı. Çin Abd'ye ticaret savaşı istemiyoruz ancak buna da boyun eğecek değiliz mesajı verdi. Tabi bu durumda piyasaları hareketlendirdi. Borsalar negatif seyir izlerken vix endeksi yükselişe geçti. Japon Yeni ve altın ise güvenli liman talebi ile değer kazanan yatırım araçlarından oldu.

Bu sabah saatlerinde gelen sanayi üretimi verisi yine düşüş gösterirken beklentilerden olumlu geldi. Dolar veri sonrası 6,10 seviyesi üzerini test ederken akşam saatlerinde 6 liranın altına geriledi. Şu sıralarda ise yeniden 6 lira seviyesi üzerine yükselmiş olan dolar kurunda günlük bazda volatilite oldukça yüksek seyrediyor.

Devam eden seçim sürecine yönelik açıklamalar da kur üzerinde etkili olabilecekken yine Trump'ın açıklamaları da fiyatlamalar üzerinde etkili olabilecek en önemli faktörler arasında gösterilmektedir. Trump, in yönetimine karşı yapmış olduğu açıklamalarla bir anlaşma yapmaya Çin mecbur biz değiliz şekline olayı dönüştürmüş durumda. Çin'li yetkililerin ise geri adım atmaya pek niyeti yok gibi görünüyor.

Kurda aşağı yönlü hareketin devamı halinde 5,988 seviyesine doğru geri çekilme devam edebilir. Bu seviyenin kırılması halinde ise izleyeceğimiz destek noktamız 5,954 seviyesi olacaktır. Bu seviyenin kırılması ise dolarda aşağı yönlü kalıcı bir hareket başlangıcına neden olabilir. Ancak şuan için bu şekilde sert düşüşlerin gerçekleşmesi için piyasaların çok fazla musait olmadığı görülmektedir. Dolar kurunda yükselişlerin etkili olduğu senaryomuzda ise 6,063 seviyesi izleyeceğimiz denge noktasıdır. Bu seviye üzerinde tutundukça yukarı yönlü hareket devam edebilir ve bu durumda 6,113 seviyesi hedef haline gelecektir.