Altın fiyatlarında dün beklentilerimize poaralel olarak yaşanan yükselişler yine bize yanıltmadı ve haklı çıkmamaızı sağladı. Tabi bunda en büyük pay Çin'e aitti. Çin ile Abd'nin anlaşması beklenirken Çin'den gelen vergi misillemesi ile beraber ticaret savaşları endişeleri artmaya başladı. Durum böyle olunca da güvenli liman talebi gören ons altın yükselişe geçti. İlk etapta 1,289 seviyesine dek yükselen ons altın bu seviyeyi kırmasıyla beraber 1,296 direnci üzerine yerleşti. Dün ve bugün 1,300 dolar üzerini test eden altın bu seviye üzerinde kalmayı ise henüz başarabilmiş değil.

Ons altın fiyatı için en önemli beklenti Çin ile Abd arasında devam eden ticaret görüşmeleri. Bu görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı altın fiyatları üzerinde şuan için en önemli belirleyici konumunda yer alıyor. Yine Trump hemen hemen her gün konu ile ilgili açıklamalar yapıyor. Bu açıklamalar da altın fiyatı üzerinde etkili olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yarın ekonomik takvimde açıklanacak olan parekende satışlar verileri dikkat çekerken akşam saatlerinde ham petrol stok verileri takip edilecektir. Trump'ın bugün de Fed'e faiz indirimi çağrısını yinelediği bir ortamda altın fiyatında yaşanacak düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir.

Ons altın fiyatında geçen hafta defalarca vurguladığımız 1277 dolar seviyesi güçlü kaldı ve bu seviyeden gelen tepkilerle yükseliş başlamıştı. Olası düşüşlerde ana destek noktamız yine bu seviye olmaya devam edecektir. Şu sıralarda 1,295 dolar civarında fiyatlanmakta olan ons fiyatı için ilk destek noktamız 11,293 dolar seviyesi olacaktır. Bu seviye üzerinde kalındıkça yukarıda 1,300 dolar ve 1,304 dolar seviyeleri hedeflenmek istenecektir.