Altın fiyatı dün İngiltere Parlamentosuna gelen yeni Brexit anlaşma teklifinin reddi sonrasında başlattığı yükseliş hareketini koruyor. 1300 dolar üzerine yükselen altın dün 1,310 dolar seviyelerine kadar yükselişini sürdürdü. Bu sabah ise 1,305 dolar altında başlayan ons altın fiyatı için bugün ekonomik takvimde Abd'den ihracat ve ithalat verileri ile yeni konut satışarı verisi takip edilecek. Bunlar dışında altına etki edebilecek önemli bir veri bulunmuyor.

Trump'ın yapmış olduğu açıklamada Çin ile anlaşmaya varmak için acelemiz yok tarzı açıkalamalarını dün yeniden tekrar etmesi, Çinile ticaret anlaşmasının o kadar ka yakın olmadığını vurgusu gibiydi. Ticaret anlaşmasının olmamamsı ya da bu sürecin uzaması altını pozitif yönde etkilemeye devam edecektir. Dün Socite General'in altın değerlendirmesinde yıl sonuna kadar ons altın için hedef fiyat 1400 dolar olarak belirlendi. Yine bir çok kurumda benzer şekilde yükseliş yönlü beklentilerini ons için korumaya devam ediyorlar. 

Ons altın fiyatı için bugün 1,301,5 dolar seviyesi oldukça önemli olacak. Bugün ve yarın bu eviye üzerinde tutunması ve haftayı bu seviye üzerinde kapaması altın için pozitif olacaktır. Bu seviye altına sarkılması ise 1,297 ve 1,293 destek noktalarını ön plana açıkaracaktır. Genellikle Cuma günü sürprizlerine alıştığımız ons bu haftayı nasıl kapatacak merak konusu ancak en azından 1,300 dolar psikolojik destek noktası üzerinde kapaması piyasalar tarafından olumlu karşılanacaktır. Yukarı yönlü hareketlerini sürdürebilmek isteyen ons altın için 1,311,5 dolar seviyesi kritik. Bu seviyenin aşılması ile beraber yeniden 1,330 dolara doğru bir yolculuk start alabilir. Aksi halde ise aşağıda 1,301,5 desteğini izliyor olacağız.