Altın fiyatlarında beklentilerimiz dahilinde düşüş gerçekleşiyor. 1,528 dolar hedefiyle altında aşağı yönlü beklentimizi koruduğumuzu ve Abd ile Çin arasında yapılacak ticaret anlaşması öncesinde bu seviyeye doğru bir geri çekilmenin mümkün olabileceğini belirtmiştik. Nitekim dün 1,540 dolar altına gerileyen bir ons altın fiyatı gözlemledik. 

Gün içerisinde Abd'de önemli olarak kabul edilen bir veri var ki dxy tarafında ciddi hareketliliğe neden olması beklenebilir. Ancak uzun süreden beri beklentilere paralel olarak gelen enflasyon verisi bu kez şaşırtır mı orası muamma. Eğer enflasyonda beklenenden daha iyi bir iyileşme ya da kötüleşme yaşanır ise, ons altın fiyatlarında da sert hareketlenme görülebilir. Diğer taraftan Çin ile Abd arasında Faz 1 ticaret anlaşmasına saatler kalmışken, iki taraftan anlaşmaya yönelik gelebilecek açıklamalar ons fiyatında hareketliliği arttırabilir. 

Ons altın fiyatında 1,528 dolar hedefimiz güncelliğini korumaya devam ediyor. Bu seviyeye doğru bir düşüş yaşanma ihtimali yüksek ancak yine de destek noktalarına bu kadar yakınken ons tarafında bir tepki oluşur mu diye düşünmeden hareket etmemek gerekiyor. Abd ile Çin arasında ticaret anlaşması imzalanırken nasıl bir ortam olacak, neler yaşanacak bunlar önem taşıyor.1,528 dların kırılması halinde aşağoı yönlü hareketler derinlik kazanabileceğinden kısa stoplu işlemler yapmak mantıklı gibi duruyor.