Dün gece Trump'ın sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu küstah açıklamalar sonrası dolar güne %1in üzerinde primli bir başlangıç yaptı. Trump twitter hesabından açık bir şekilde Türkiye ve Türk ekonomisine tehditlerde bulundu. Türkiye'nin Suriye'de kürtlere saldırması durumunda Türk ekonomisini mahvederiz tarzında bir açıklama yapan Trump'ın açıklaması Türk kamuoyu tarafından da sert bir tepkiyle karşılanırken, Cumhurbaşkanı danışmanları tarafından Türkiye'nin kürlerle bir sorunu yok, bizim sorunumuz terörist YPG terör örgütü iledir açıklaması geldi. Henüz Başkan Erdoğan'ın Trump'ın küstah açıklamalarına nasıl bir vcevap vereceği net değilken  ay öncesinde Erdoğan'a güveniyorum deaşı bitirecek diyen Trump'ın bu noktaya geliş sebebinin iç siyasette aldığı darbeler olduğu tahmin ediliyor.

Sonuç olarak bir Abd Başkanı tarafından yapılan bu tarz açıklama piyasalarda maalesef olumsuz bir etki yaratması bekleniyordu ve öyle de oldu. İlk etapda TL dolara karşı % 1 in üzerinde değer kaybederken Borsa İstanbul'da da % 1, civarında bir kayıp söz konusu. Günün devamında piyasaların nasıl şekilleneceği ise bugün için teknikden ziyade yapılacak açıklamalara göre şekillenecek gibi görünüyor. Ancak biz yine de dolar tl paritesinde teknik görünümüne birlikte bakalım istiyoruz.

Dolar tl grafiğine baktığımızda günlük görünümde teknik göstergeler hala aşağı yönlü kalmaya devam ediyor ancak Trump'ın açıklamaları sonrası teknik göstergelerde bozulmak üzere. Dolar kurunun  seviyesi üzerinde tutunması dolar pozitif bir havanın oluşmasına katkıda bulunabilir. 

Öte yandan bu hafta PPK toplantısı piyasalar tarafından takip edilecek. Dolar kurunda yaşanabilecek geri çekilmelerde 5,49 altına gelinmesi halinde 5,384 seviyesine kadar düşüşler hız kazanabilir. Dolar kurunda 5,384 seviyesi kısa vadeli göstergelerde önemli bir destek konumunda bu sebeple bu seviye altına inilmesi TL pozitif bir algı oluşumunu destekleyecektir. Trump'ın açıklamalarına içeriden gelen cevapların tonu, ve buna karşın Abd'den gelecek açıklamalar önümüzdeki günlerde dolar kuru üzerinde belirleyici olacakmış gibi görünüyor.