Bu hafta oldukça yoğun veri akışları ile geride kalmak üzere. Öncesinde Fed'in faiz kararı, daha sonra Başkan Powell'ın açıklamaları ile hareketlenen piyasalar dün de TCMB faiz kararını karşıladı. TCMB aslında beklentilerimiz dahilinde olan 200bp'lik bir faiz indirimine gitti. Beklentinin 150 baz puan olduğunu ancak daha önce olduğu gibi Merkez NBankası'nın yine beklenti üzeri bir faiz indirimine giderek 200 baz puanlık bir indirim yapmasının muhteel olduğuna değinmiştik. Öyle de oldu ve TCMB faizleri 200bp indirdi.

Bugüne geldiğimizde Abd Başkanı Trump, Çin'e tarifeleri erteleyen tasarıyı imzaladı ve Abd ile Çin arasında yakın zamanda 1. faz ticaret anlaşmasının gerçekleşeceğine dair sinyaller verdi. Diğer taraftan Brexit belirsizliği de ortadan kalkmak üzere. Çünkü yapılan erken seçim sonuçlarına göre Borish Johnson tek başına iktidar olmayı başarmış görünüyor. Bu bakımdan anlaşmalı bir brexit için Johnso'ın önünde herhangi bir engel kalmamış oldu.

Küresel piyasalarda herşey olumlu gidiyor, borsalar alıcılı seyrediyor. İçerde de Borsa İstanbul'un güne alıcılı bir seyirle başlaması muhtemel. Ancak dün Abd'de can sıkan bir gelişme yaşandı ki, sözde ermeni soykırımı tasarısı Abd senatosunda kabul edildi. Daha önce 3 kez gündeme gelen tasarı 4. kez geldiğinde kabul edildi. Dışişleri bu kararı sert eleştirdi. Tabi Trump'ın ve Erdoğan'ın tavırları tasarıya ilişkin nasıl olacak piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. Eğer bu gelişme yaşanmamış olsa bugün dolar kurunda bir geri çekilme ihtimali oldukça yüksekti. Ancak bu gelişmenin yansımalarına göre şekillenecek bir kur ile haftayı kapatabiliriz gibi görünüyor şuan için.

Dolar kurunda teknik göstergeler hala yukarı yönlü kalmayı sürdürüyor. Ancak belirttiğimiz gibi yurtdışında yaşanan gelişmeler piyasalar için oldukça pozitif. Tabi TCMB'nin faiz indirimi ve Abd'den gelen ermeni soykırımı tasarısının kabulü haberleri ile kur tarafı yukarda kalmaya çalışıyor. Burada dolar tl paritesinin 5,763 seviyesi altına gelebilmesi halinde satışların hız kazanması beklenebilir. Aksi takdirde yurtdışındaki pozitif havaya rağmen dolar kurunda 5,80 üzerine doğru ataklar yenden görebiliriz.