Altın açısından oldukça yoğun tempoda geçen bir hafta geride kalmak üzere. Bu hafta içerisinde Abd'den gelen enflasyon verileri, Fed'in faiz kararı, Başkan Powell'ın açıklamaları derken ons altın dün gün içerisinde 1,486 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Ancak Trump'ın öğleden sonra Çin ile anlaşmaya çok yakın olduklarını açıklamasıyla beraber altın hafta başından bu yana aldıklarını geri verdi ve 1,460 dolar seviyesine doğru gevşemeye başladı. 

Bu sabah gelen haberlerde Abd ile Çin arasında ilk ticaret faz anlaşmasının yakın zamanda gerçekleşebileceğini gösteriyor. Bu durum ons altın fiyatları üzerinde baskı oluştururken, diğer bir baskı faktörü ise İngiltere seçim sonuçları olacak gibi duruyor. İngiltere'de seçimleri tek başına iktidara gelerek kazanan Johnson hükümetinin önünde artık Brexit'i gerçekleştirmek için bir engel kalmamış görünüyor. Brexit belirsizliğinin de ortadan kalkacak olması altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyen bir belirsizliğin daha son  bulmasına neden oluyor.

Bugün Abd'de perakende satış verileri takip ediliyor olacak. Başkan Powell'ın açıklamalarında yer verdiği verilerin önemine binaen Abd'den gelen ekonomik veriler artık dünya piyasaları için de daha fazla önem arzediyor olacak. Bu nednele çekirdek perakende satış ve perakende satışlar verileri dolar endeksi üzerinde hareketlenmeye neden olabilir. Ons tarafında 1,462 dolar seviyesi destek noktası olarak çalışıyor. Buranın kırılması halinde aşağıda 1,454 destek noktasına doğru satışlar devam edebilir.Olası toparlanmalarda ise izlenecek ilk direnç seviyesi 1,470 dolar olacaktır.