Altın fiyatlarında oldukça hareketli günler geçirmekteyiz. Dün ve önceki günlerde paylaştığımız analizlerimizde altında satış baskısının devam ettiğini vurgulamıştık. Yine bu satıi baskısının teknik olarak da desteklendiğini belirtmiş ve kırılması için yeni bir haber gerektiğini söylemiştik. Özellikle de Çin'e yönelik Trump'ın yapacağı açıklamalar altın üzerinde fiyatlamaların yönünü değiştirebilir vurgusunu da defalarca yapmıştık ve şimdi geldiğimiz noktada tüm bu öngörülerimizin bir bir gerçekleştiğini görmek sevindirici.

Ons altın tarafında 1,480 doların altına inilmesi ile beraber 1,440 dolar yolculuğunun başladığına dikkat çekmiştik. Nitekim ons altın dün 1,445 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu seviyelerde bir süre oyalanan ons altının imdadına ise Trump yetişti. Trump, tam da bahsettiğimiz üzere Çin ile devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir yandan anlaşmanın yakın olduğunu söyleyen Trump, diğer taraftan Çin anlaşmak için ölüyor ama kararı biz vereceğiz. Anlaşmak istersek anlaşma imzalayacağız, anlaşma olmaz ise yeni tarifeleri devreye sokabiliriz şeklinde bir açıklama yapınca, ticaret görüşmelerinden bir anlaşma çıkacağına kesin gözü ile bakan piyasalarda bir anda fiyatlamaların yönü değişmeye başladı. Tabi bu süreçte en çok satış baskısı ile karşılaşan ons altın da yükselişe geçti. Ons altın sabah saatlerinde 1,460 doların üzerini zorlamaya başladı.

Gün içerisinde Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları takip ediliyor olacak. Yine günün önemli bir bverisi ise ABD çekirdek tüfe verileri olacak. Bu veriler doğrultusunda ons altın fiyatlamalarında değişimler yaşanabileceği gibi, Abd ve Çin tarafından devam eden görüşmelere ilişkin gelebilecek yeni açıklamalar da fiyatlamalar üzerinde etkili olabilecektir. 

Ons tarafında teknik göstergeler hala aşağı yönlü hareketleri destekliyor olsa da, dün ki Trump'ın açıklamaları ile ons fiyatının bir nebze hayat bulduğu söylenebilir. Bu doğrultuda ons altın tarafında gelebilecek yeni açıklamalar ons fiyatlamalarını etkilemeye devam edebilir. Bu bakımdan ons tarafında bugün ekonomik veriler, Powell'ın açıklamaları ve Trump ile Çin tarafından gelebilecek açıklamalar dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.  Ons tarafında kalıcı bir yükselişten bahsedebilmek için 1,468 doların aşılması gerektiği unutulmamalı ve bu seviye altında kalacak yükselişlerin yatırımcılar tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilebileceği de unutulmamalıdır.