Dolar tl paritesi için dün oldukça hareketli bir gün oldu. Ekonomik veri yoğunluğu bakımından da oldukça zengin bir gün geçirdiğimizi söyleyebiliriz. İlk etapta TCMB faiz kararı, sonrasında ECB faiz kararı, Abd tüfe ve Draghi açıklamaları derken volatilitenin arttığı ve fiyatlamaların bir aşağı bir yukarı gidip geldiği bir günü geri de bırakmış olduk.

Dün TCMB'den faiz indirim beklentisi 250 baz puan civarındaydı. Merkez Bankası geçen sefer ki yapmış olduğu faiz indiriminde olduğu gibi yine beklentileri aştı ve tam 325 baz puanlık bir indirime gitti. Bir süredir dolar kurunun zaten yükselişte olduğunu vurguluyorduk. Faiz indirimi beklentisi ile yükselen bir dolar kuru vardı ve 250 baz puanlık bir indirimin normal karşılanacağını düşünüyorduk. Ancak bunun üzerinde bir faiz indiriminin dolar tl paritesinde yükselişlere sebep olabileceğini düşünenlerdendik ki biz de yanılmış olduk.

Dolar kurunda faiz kararı sonrası yaşanan geri çekilme TCMB'nin de faizleri indirmesi ve Draghi açıklamaları sonrasında da devam etti. 5,66 seviyesine kadar gerileyen dolar tl paritesi buradan toparlanarak 5,70 üzerine atmayı denese de başarılı olamadı ve güne yine 5,66 civarından bir başlangıç yapıldı.

Bugün ekonomik takvimde ABD perakende satış verileri izleniyor olacak. Haftanın son işlem günü lduğundan nasıl bir haftalık kapanış olacağı da önümüzdeki hafta ki fiyatlamalar için bize bir çanak tutabilir. Bu bakımdan haftalık kapanışın nasıl olacağı da dolar kuru fiyatlamaları için önemli bir detay olacaktır.

Dolar tl paritesinde gün içerisinde 5,64 seviyesi taip ediliyor olacak. Bu seviye altına inilmedikçe kurda yeniden yükseliş hareketleri etkili olabilir. Bu nedenle 5,64 seviyesine doğru geri çekilmeler alım fırsatı doğurabilir. Ancak 5,64 seviyesinin kırılöması halinde satışların hız kazanması ve 5,58 desteğine doğru bir geri çekilme yaşanması söz konusu olabilir. OLası yükselişlerde 5,70 seviyesinin aşılabilmesi halinde 5,755 seviysine doğru çıkışlar hız kazanabilecektir.