Dün altın fiyatlarında oldukça sert hareketler yaşandı. Öyle ki bir kaç saat içerisinde 1,500 dolar seviyesinden 1,524 dolara kadar yükselen ons altın sonrasında 1,500 doların altına geri çekildi. Şuan için 1,500 dolar altından güne başlayan altın tarafında bugün Abd'de perakende satış verisi takip ediliyor olacak. Bunun dışında ise Trump'ın, EECB faiz indiriminin ardından Fed başkanı Powell'a yönelik attığı twitin devamı gelecek mi sorusu da altın fiyatlamaları açısından önemli olacaktır.

ECB'nin faiz indirimi ve parasal genişlemesinden olumlu etkilenen ons altın yükselişini devam ettiremeyerek yeniden 1,500 dolar altına geriledi. Bunda Abd'de hafifte olsa olumlu gelen çekirdek enflasyon verisi etkili oldu. Bilindiği gibi Fedi faiz kararını alırken en çok enflasyon verisine önem veriyor. Bu bakımdan da enflasyon verisinin beklentiler dahilinde çekirdek enflasyonun ise beklentilerin üzerinde gelmesi ABD ekonomisi için hafifte olsa olumlu oldu. Buradan FED faiz indirmez sonucunu çıkaran piyasalarda altın satış yemiş oldu. Ancak ECB ve diğer dünya ülkelerinin faiz indirimine gittiği bir ortamda ve Trump'ın faiz indirilmeli diye bas bas bağırdığı bir ortamda Fed bunun karşısında durabilecek mi orası da muamma gibi duruyor.

Ons altında teknik görünüm aşağı yönlü kalmaya devam ederken, dün  1524 dolar sınırından dönen fiyatlamaların bugün haftalık kapanışı nereden yapacağı merak konusu. Altın tarafında aşağıda 1,485 dolar seviyesi önemli bir destek buranın kırılması halinde 1,471 dolar seviyesine kadar geri çekilen bir altın ile karşılaşabiliriz. Şu sıralarda 1,498 dolardan fiyatlanmakta olan ons tarafında haftalık kapanışlın 1,507 dolar üzeri olması kısmen olumlu bir kapanış olarak kabul edilebilir. Ancak bu seviye altında kapanışlar gelecek hafta için e olumsuz senaryoların devamına işaret edebilir. Yine de altın tarafında teknikden ziyade haber akışlarının fiyatlamalar üzerinde daha etkili olduğunu unutmamak gereklidir diyerek HisseForex.net ekibi olarak, bol kazançlar ve iyi hafta sonları diliyoruz.