Dün TCMB faiz kararı piyasalar tarafından takip edildi. Karar sonrasında dolar kurunda geri çekilme görüldü. TCMB faiz oranlarını değiştirmeyerek enflasyon oranlarına vurgu yaptı. Bunun üzerine dolar kurunun geri çekildiğini gözlemledik. Kurda yaşanan geri çekilme 5,76 seviyesinin altında kalıcı olamadı ve sonrasında dolar endeksinde yaşanan hafif toparlanma doları 5,79 a kadar yükseltti.

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın S-400 ve F-35 ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar sonrası dolar yükselişe geçti. Erdoğan S-400 ler bitmiştir. Bunu tartışmanın anlamı yok bu alım bitti ve önümüzdeki ay S400 ler Türkiye'de olacak dedi. Ayrıca F-35 programından çıkarılmamızın hesabını her platformda soracağız açıklamasını yaptı. Bu açıklamalar sonrası S-400 krizinin olumlu bir şekilde çözülme ihtimali oldukça azaldı ve ABD ile Türkiye arasında oluşabilecek olası olumsuz durumlar nedeniyle dövize alım geldi. 

Dolar kuru 5,83 civarında güne başlangıç yaptı. Bu seviye civarında fiyatlamalarını sürdüren kurda görünüm pozitif. Türkiye'nin etrafında bu kadar sorun varken dolar tl paritesinin daha fazla düşmesinin mümkün olamayacağını ve yükseliş yaşanmasının daha olası olduğunu defalarca vırgulamıştık. Dün akşam Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında da kurda yükseliş etkili olmaya başladı. Bugün Borsa İstanbul'un da bu açıklamalara vereceği tepki izlenecek. Diğer taraftan Abd'den açıklamalara yönelik gelecek tepkiler de piyasalar tarafından izlenecek. Bu gelişmeler takip edilirken de dolar kurunda 5,83 seviyesi üzerinde kalındıkça 5,875 seviyesine doğru yükselişlerin yaşanma ihtimali artıyor olacak.