Dolar kurunda geçtiğimiz hafta içerisinde oldukça hareketli bir seyri geride bıraktık. Öyle görünüyor ki bu hafta da benzer bir volatilite etkili olacak. Peki hangi seviyeler önemli ? Dolar nereye kadar düşebilir ? Yeniden yükselişe ne zaman geçer ve dolar neden düşüyor gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Öncelikle geçtiğimiz hafta içerisinde dolrda sert bir yükseliş yaşamış ve 6,20 seviyesi üzeri test edilmişti. Seçim sürecinin yenilenecek olması ile beraber Türk piyasalarında oluşan belirsizlik yabancı yatırımcılara satış getirtti. Türk varlıklarına gelen satışlardan TL de hisse senedi piyasaları da nasibini aldı ve TL oldukça sert bir değer kaybı ile haftayı kapatıyordu ki, Merkez Bankası tarafından atılan adımlar ve Reuters'ın iddiasına göre Türk Kamu bankalarının yaklaşık 4,5 milyar dolar satmaları geçen hafta doların ipini çeken gelişmeler olarak gösterildi.

Reuters geçtiğimiz hafta Türk kamu bankaları tarafından başta Ziraat Bankası olmak üzere önemli bölgelerden ve işlem hacminin düşük olduğu saatlerde dolar satışı yapılarak usdtry nin aşağı çekildiği görüşünde. Bu durum sürdürülebilir mi diye bakacak olursak, bir süre daha sürdürülebilir. Ancak sonrasında ne Kamu Bankaları ne de TCMB dviz rezervleri gelen talebi karşılayamayacağı için bu kez daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle de bu satışların daha fazla devam etmesi riskli olabilir. Satışların durması ile beraber şuan 5,96 civarında seyreden dolar kuru yeniden 6 lira üzerine yerleşmek isteyecektir. Satışların devamı halinde ise bir sonraki teknik destek noktalarına doğru düşüşlerin devamı beklenebilir.

Yine geçtiğimiz hafta düşüşte etkili olan bir diğer neden ise BİLD gazetesinin ik farklı kaynağa dayandırdığı haberi oldu. Bu haberde Türkiye'nin S400 alımından vazgeçtiği belirtiliyordu. Bu haber sonrası dolarda sert bir düşüş oldu. Bu düşüşün nedeni Abd ile ikili ilişkilerin düzeleceği ihtimalinden ötürü oldu. Ancak Cumhurbaşkanı iletişim danışmanı tarafından Bild'in bu iddiası yalanlanınca dolar yeniden yükselişe geçti ve 6,0 seviyesine çıktı. Kapnışı ise 6 liranın hemen altında gerçekleştiren kur şu sıralarda se 5,96 civarında fiyatlanıyor.

Ekonomik takvime baktığımızda kura etki edebilecek hiç bir veri bulunmamakta. Ancak bazı açıklamalar kur üzerinde etkili olabilecektir. Bunlar Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine yönelik açıklamalar ve Abd ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilere yönelik açıklamalar olacaktır.

Grafiğimizi incelediğimizde dolar kuru için 6 lira seviyesi altında kalınması halinde bir sonraki hedef noktasının 5,927 seviyesi olabileceği görünüyor. 5,955 seviyesi altında 5,927 seviyesi ilk destek noktası olarak karşımıza çıkarken bu seviyenin kırılması ise daha güçlü bir destek bölgesi konumunda yer alan 5,87 seviyesinin hedeflenmesine neden olabilecektir. Kurda olası toparlanma hareketlerinde ise 6,02 seviyesi takip edilecek ilk seviyedir. Gerçek anlamda bir yükseliş için ise 6,08 seviyesi üzerine doğru hareketlere ihtiyaç duyulacaktır.