Altın fiyatları geçtiğimiz hafta oldukça volatil görünse de belirli bir bandın dışına çıkamadı. Yükselişlerde kalıcılık sağlayamayan ve 1,289 doları bir kaç kez denemesine karşın üzerinde tutunamayan ons altın fiyatı yine aşağıda 1,277 doları test etme girişiminde bulundu. Özellikle aşağıda 1,277 dolar seviyesinin altın için ne anlam ifade ettiğini geçtiğimiz hafta yapmış olduğumuz analizlerimiz de dile getirmiştik.

Cuma günlerini yani haftalık kapanışları seven ons altın geçtiğimiz hafta yine bir yükseliş hareketi denese de oldukça cılız ve hacimsiz bir hareket oldu. Bu şekilde direnç seviyeleri üzerine çıkamayan ons altın şu sıralarda 1,283 dolara kadar geri çekilmiş durumda.

Ekonomik takvimde bugün için altına etki edebilecek hiç bir gelişme yer almazken, Abd ile Çin'in ticaret görüşmeleri devam ediyor. Buradan yapılabilecek açıklamalar anlaşma konusunda yaşanabilecek gelişmeler altın fiyatları üzerinde belirleyici rol oynayabilecektir.

Altın grafiğinde göstergeler hala yukarı yönlü kalmaya devam ederken böyle kalabilmesi için 1,277 doların altına gelinmemesi gerektiğini belirtebiliriz. Giderek sıkışmaya başlayan bir bant hareketi içerisine giren altın için aşağıda 1,277 dolar oldukça önemli bu seviye altına inilmedikçe düşüşler alım fırsatı olarak kullanılabilir. Yükselişlerde ise geçilmesi gereken seviye 1,289-91 dolar aralığı olacaktır. Bu aralığın aşılması ons tarafında ciddi bir rahatlama ve yükselişe neden olabilecektir.