Dün sabah paylaşmış olduğumuz altın analizimiz içerisinde akşam saatlerinde gerçekleştirilecek olan İngiltere'de ki Brexit oylamasına ve sonuçlarına değinmiştik. Nitekim beklentilerimiz üzerine gerçekleşen red kararı sonrasında altın 1,300 dolar seviyesini aşarak 1,304 dolara kadar yükselişlerini sürdürmeyi başardı. 1,291 dolar üzerinde kalıcı olmayı başaran ons altın fiyatı 1,304 dolar direncini yukarı yönlü zorlamaya başladı. 

İngiltere'de parlamentodan geçmeyen Brexit anlaşması için artık daha büyük bir belirsizlik hakim ve altının belirsizlikleri sevdiğini ve güvenli liman talebi görebileceğini belirtmiştik. Öyle de oldu ve altın yaklaşık 10 dolarlık bir yükselişle parlamentonun Brexit kararına tepki verdi. Peki şimdi ne olacak ? Altın yükselişine devam edebilecek mi yoksa bu yükseliş bir tepki hareketi olarak mı kalacak ?

Bugüne baktığımızda altın fiyatına etki edebilecek gelişme olarak Abd de açıklanacak üfe verisini görmekteyiz. Üretici fiyatları endeksinin olumlu gelmesi altında yeniden bir satış baskısı oluturabilir ancak beklentilere paralel veya olumsuz gelen bir üfe verisi altında kısa vadeli oluşan pozitif seyrin devamına katkı sağlayabilecektir.

Çin ile devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin yine vurgulanan detay henüz belirlenmiş bir anlaşma tarihi olmadığı. Bu da bir belirsizlik ortamı oluşturmaya devam ediyor. Bu tür havaları seven ons altın fiyatı Çin ile devam eden görüşmelere ilişkin gelebilecek olumsuz açıklamalarda yükselişlerini hızlandırabilir. Anlaşmanın yapılması halinde ise ons tarafında bir baskılanma hareketi izleyebiliriz. Bu nednele buradan gelecek haber başlıkları da yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilmelidir.

Teknik olarak altın grafiğine baktığımızda altın için 1,300 ve 1,305 dolar seviyelerinin oldukça kritik olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlamaların bu seviyeler üzerinde tutunabilmesi halinde 1,313 dolara doğru yükselişlerin devamı beklenebilir. Ayrıca altın fiyatı için olası geri çekilmelerde 1,291 dolar seviyesi takip edilmelidir. Bu seviye altına inilmediği sürece ons tarafında oluşan kısa vadeli pozitif seyir etkili olmaya devam edebilecektir.