Altın fiyatı Fed sonrasında yaptığı yükseliş hareketi ile beraber 1,323 dolar seviyesine kadar yükselmiş ancak bu yükselişin devamını getirememişti. Fed söylemleri altın için olumlu olarak algılansa dahi altına olan talepte Abd ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin olumlu geçiyor olmasına bağlı olarak bir azalma söz konusu. Ticaret savaşı endişeleri ile güvenli liman talebi gören altın şu sıralarda ticaret savaşlarının son bulacak olması korkusu ile bu özelliğini yitirmeye başlamış durumda. Tıpkı Japon Yeni gibi.

Bildiğimiz üzere Japon Yeni ve Altın onsu korele hareket iki yatırım aracı ve şu sıralarda da bu korelasyonda hafif bozulma söz konusu tabi bunda Japon Merkez Bankası Boj'un açıklamaları da etkili olmuş durumda. Diğer taraftan ons tarafında yaşanan düşüşler 1,300 dolar yaklaşsa da bu seviyelerden tepki alımları ile karşılaşmakta. Ancak bu tepki alımları da yeterince kuvvetli değil ve genellikle 1,315 dolar civarında yerini yeniden satışa bırakan bir alıcı kitlesi ile karşılaşıyoruz.

Altın fiyatı için teknik göstergeler aşağı sinyal verse de dün de belirttiğimiz gibi sürpriz yükselişlere de hazırlıklı olunmalı çünkü altın tarafında ciddi bir belirsizlik bulunuyor. Bu belirsizlik muhtemelen Abd den gelecek olan ekonomik veriler ve Abd ile Çin arasındaki görüşmelerden gelecek haberlerle son bulacak gibi görünüyor. 1,311 dolar üzerindeki fiyatlamalar 1,318 seviyesine doğru yükselişleri tetikleyebilecekken bu seviye altında oluşacak fiyatlamalarda ise 1,303 dolar seviyesini takip ediyor olacağız. İki kez bu seviyeye kadar geveyen ons altın fiyatı buradan verdiği tepki ile 1,311 üzerine atmayı başarmıştı. Yine bu seviye düşüşlerde izleyeceğimiz destek bölgesi olacak. Psikolojik destek bölgesi 1300 altına inilmesi halinde ise 1,292 dolar seviyes,ini izliyor olacağız ki bu seviye altına inilmesi altında oluşan pozitif görünümün teknik olarak sonu anlamına gelebilecektir. Bu nedenle 1,292 seviyesi altına doğru kayabilecek fiyatlamalar altın için kısa vadeli yükseliş trendinin son bulduğu anlamına gelecektir.