Libya'da ilk etapta ateşkesi kabul etmeyeceğini açıklayan Darbeci Hafter, TSK destekli Öso askerlerinin saldırıya geçmesi ile beraber kararından vazgeçti ve ateşkesi kabul etti. Bugün Hafter ve Umh güçleri arasında Moskova'da bir anlaşma imzalanması bekleniyor. Bu bağlamda Türkiye amacına ulaştı mı diye bakacak olur isek, kısmen ulaştı denilebilir. En azından burada Trablusgarp hükümetine yaptığı destekle ateşkesin sağlanmasına ve Hafter'ın ilerleyişinin durmasına neden oldu. Aslında devam etse muhtemelen TSK ve Öso destekli UMH güçleri buradan zaferle ayrılabilirdi ancak ateşkes iki tarafı da şimdilik memnun etmiş görünüyor. Bu bağlamda Türkiye, Libya'da herhangi bir sorun yaşar mı sorusu da cevap bulmuş oldu ve Türkiye için Libya'ya asker gönderme adımının doğru bir adım olduğu anlaşılmış oldu.

Libya'da sorun çözüme kavuşturulmak üzere, yine Rusya ile varılan mutabakat neticesinde İdlib'de de sorun çözüme kavuşturulmaya çalışıyor. Diğer taraftan ise Abd ile İran arasında gerilim azalmış durumda. Tabi İran'ın hata ile vurduğunu açıkladığı yolcu uçağını atlayacak olursak. Çünkü tüm dünya bu konuda İran'a karşı nasıl bir adım atacağını şaşırmış durumda. Sonuç olarak dış siyasetteki gelişmeler bu yönde. 

15 Aralık tarihinde Abd ile Çin arasında ticaret görüşmelerinin sonucu olarak faz 1 ticaret anlaşmasının Abd'de imzalanması bekleniyor. Zaten beklenen bir gelişme olduğu için piyasalarda çok büyük bir etkiye sahip olmaması beklenebilir. Yine de anlaşma imzalanırken, iki taraftan da gelebilecek açıklamalar dolar endeksi üzerinde fiyatlamalarda etkili olabilecektir.

Dolar kurunda teknik anlamda desteklenen bir düşüş hareketi izleniyor. Düşüşlerin devamı edebilmesi için ise 5,843 seviyesi büyük önem arzediyor. Eğer ki dolar tl paritesinde 5,843 seviyesi altında saatlik kapanışlar yapılabilirse, kurda aşağı yönlü baskının artması beklenebilir. Bu durumda dolarda düşüş derinleşebilir. Bu seviyeye doğru yaşanan düşüşlerin tepki ile karşılaşması halinde ise yeni bir alım fırsatı doğurabilir ki bu durumda TCMB faiz toplantısı da yaklaşırken yeniden 5,90 seviyesi üzerine ataklar izleyebiliriz.