Abd ile İran arasındaki gerilim bir miktar azaldı. Ancak hafta sonu da İran'da bazı isimler tarafından Abd yine tehdit edilmeye devam etti. Çok yakın zamanda Abd'ye karşı önemli bir zafer elde edileceği bazı Tugaylar tarafından duyuruldu. Diğer tarafta İran'ın ABD uçağı sanarak vurduğu yolcu uçağının yankıları devam ediyor. Konuya ilişkin Rusya'nın açıklaması, suç İran yönetiminde değil, kişisel bir hata olarak değerlendirilirken, dünya çapında ise İran'a bu hata nedeniyle atılabilecek adımlar değerlendiriliyor. Şimdilik Trump bu konuya ilişkin sert ifadeler kullanmaktan kaçınıyor gibi duruyor.

Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta kapanışında yaşanan yükselişle beraber 1,560 dolar üzerine yeniden çıkılmıştı. Bu hafta ise yaşanan hafif satışlar ile 1,555 dolar seviyesine kadar gerilemiş bir ons fiyatı görmekteyiz. Geçtiğimiz hafta önemini vurguladığımız 1,553 dolar seviyesi bu haftada önemli bir denge noktası olacak gibi görünüyor. Gün içerisinde Abd'de önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dolayısı ile altın fiyatına direkt etki edebilecek öneme sahip bir veri yok. Çarşamba günü ise Abd ile Çin arasında ticaret anlaşmasının imzalanması bekleniyor. Bu anlaşma fiyatlamaların içerisinde olduğundan çok ciddi etkisi olması beklenmese de, her iki ülkeden anlaşma anında gelebilecek açıklamalar ons altın fiyatında etkili olabilecek gelişmeler arasında yer alıyor. 

Altın fiyatlarında bu hafta içerisinde izleyeceğimiz denge noktamız yine 1,553 dolar seviyesi olacak. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde 1,540 dolar ve aşağıda asıl ana destek noktamız olan 1,528 dolar seviyesine doğru bir gevşeme yaşanabilir. Özellikle düşüşlerde 1,528 dolar hedefine ulaşılması durumunda ciddi bir alım fırsatı olabileceği yönündeki görüşümüzü korumaktayız. Yine de düşüş yaşandığı anda ki koşullar göz önünde bulundurularak yeniden bir değerlendirme yapmak uygun olacaktır. Ancak şuan için 1,528 dolar seviyesine doğru düşüşler alım fırsatı doğurabilir şeklindeki görüşümüzü paylaşıyoruz. Yukarıda ise 1,553 dolar altına gelinmemesi halinde 1,566 dolar seviyesine doğru yükselişlerin devam etmesi beklenebilir.