Merakla beklenen Fed gecesini geride bıraktık. Artık iç piyasalarda tam anlamı ile TCMB faiz kararına dönülmüş durumda. Bugün saat 14:00'de açıklanacak olan TCMB faiz kararında beklentiler 100-150 baz puan aralığında değişmekte. Önceki faiz kararları baz alındığında bugün için 200 bp bir faiz indirimi gelmesi de sürpriz sayılmayacaktır. Ancak 200 bp üzerinde bir faiz indirimi gelirse bu durum biraz sürpriz olabilir ki, bu durumda Türk Lirası üzerinde bir geri çekilme yaşanması mümkün hale gelebilir.

Dün Fed ve Powell sonrasında bir miktar gevşeyen dolar kuru 5,80 üzerinde tutunmaya devam ediyor. Yurtdışı piyasalarda ise dolarda hafif satıcılı bir seyir etkili oluyor. Bugün piyasa açılışı ile beraber 5,80 altını deneyebileceğini düşündüğümüz dolar kuru için oldukça kritik bir gün olacak. TCMB'nin faiz kararı ile beraber yön bulacak olan dolar kurunda uzun süredir devam eden bant hareketi dışına çıkılabilecek mi merak konusu olmaya devam ediyor. 

TCMB'nin 150bp veya altında bir faiz indirimi yapması halinde dolarda kısmi bir gerileme yaşanması öngörülürken, 200 bp üzerinde gelebilecek bir faiz indirimi dolara geçişler hızlandırabilir gibi duruyor. Ancak yine de geçtiğimiz iki toplantıda beklentinin üzerinde gelen faiz indirimlerine rağmen piyasa tepkisinin oldukça düşük olması temkinli olmayı da elden bırakmamak gerektiğini gösteriyor. 

Dolar tl paritesinde gün içerisinde 5,78 ile 5,825 aralığı takip ediliyor olacak. Bu seviyelerden birinin kırılması durumunda kırıldığı yöne doğru hareketler hız kazanabilir. Yukarı yönde olası hareketlerde takip etmemiz gereken seviye 5,86 civarı olacaktır. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5,78'in kırılması bizi 5,74 ve 5,715 desteklerine doğru götürebilir.