Bir süredir bant hareketi içerisinde fiyatlamalarını sürdüren ons altın Fed ile beraber kırılım yaşanır mı sorularının eşliğinde Fed'i karşıladı. Ancak Fomc'den ve Powell'dan altın fiyatlarında bandın dışına çıkarabilecek bir açıklama gelmedi. Ons altın fiyatı Fed öncesinde 1,470 dolar civarında fiyatlanırken, Fed sonrasında 1,470 dolar üzerinde kalıcılık sağladı. Ancak yine de henüz kalıcı bir yükselişten bahsedebilmek için oldukça erken.

Başkan Powell'ın açıklamaları hafifte olsa güvercin algılandı. Ancak fiyatlar üzerinde çok önemli bir değişikliğe sebebiyet verecek bir açıklaması olmadı. Aslında her zaman ki gibi, veriler odaklı ilerleneceğini ancak verilerin iyi gelmeye başlaması bile faiz arttırmak için yeterli olmadığı gibi algılara yol açan konuşması önümüzdeki yıl ihtiyaç duyulması halinde yeni bir faiz indirim dalgasının oluşmasına açık kapı bıraktı olarak algılandı. 

Bugün ekonomik takvimde ECB faiz kararı, Lagarde açıklamaları ve Abd üfe verileri bulunuyor. Ons için özellikle Abd verisi olan üfe verisi takip edilmesi gerekiyor. Fed'in önemsediği verilerden biri olan enflasyonun bir bacağını oluşturan üfe verisi ons altın fiyatlamalarında etkili olabilir. Özellikle de hafif olumlu dalga yakalanmışken, olumsuz bir üfe verisi altında yukarı yönlü iştahın artmasına neden olabilir. 

Diğer taraftan artık 15 Aralık tarihi yaklaşıyor. Eğer bir değişiklik yapılmaz ise yeni vergi tarifeleri yürürlüğe girecek. Bu nedenle Trump'ın bir adım atıp atmayacağı merak ediliyor. Bir adım gelmemesi ve Abd'nin yeni tarifelerinin yürürlüğe girmesi halinde ons tarafında yükselişler hız kazanabilir. Ancak bu tarifelerin iptali kararı alınması veya erteleme kararı alınması halinde ons altında geri çekilme yaşanabilecektir. 

Ons altında 1,476 dolar seviyesi oldukça kritik bir direnç noktası olmayı sürdürüyor. Bu seviye üzerine çıkılması halinde 1,484 dolar hedefi gerçekleşebilir. Ons tarafında kalıcı bir yükselişten bahsedebilmek için ise 1,484 dolar üzeri fiyatlamalara ihtiyaç duyulacaktır. Şuan için teknik göstergeler hala aşağı yönlü seyri desteklerken gelecek ekonomik veri ve haber akışları ons tarafında  yükselişi tetikleyebilecektir. Olası geri çekilmelerde ise 1,460 dolar desteğine doğru bir geri çekilme söz konusu olabilir.