Altın fiyatlarında bir kaç haftadır vurgulamakta olduğumuz hikayenin bitişi fiyatlanmaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere altını bundan önce destekleyen faktörler, Fed'in faiz indirimi, Çin ile Abd arasında yaşanan ticaret savaşı gerilimleri, Abd - Kuzey Kore arasında yaşanan gerilimler ve Brexit bulunuyordu. Geldiğimiz durumda bu detaylara baktığımızda Fed'in faiz indirimlerinin sona erdiğini düşünen kesim oldukça fazla, yani bu detay artık altını desteklemeyebilir. Abd ile Çin arasında bir anlaşma imzalanmak üzere, yani artık bir ticaret savaşı olmayacağı için altına güvenli liman talebi gelmeyebilir. Kuzey Kore- Abd net bir anlaşma olmasa da eskisine nazaran ilişkilerin boyutu iyi denilebilir. Son olarak geriye kalan Brexit oluyor.

Brexit için de Ab ve Britanya anlaşma sağlamış olsa da avam kamarasından geçirilemeyen anlaşma sonrası İngiltere'de yeni bir seçime gidildi. Burada böyle bir belirsizlik olsa da anlaşmasız Brexit ihtimalinin giderek azaldığı söylenmekte. Bu durumda altını destekleyecek gelişmelerin bir çoğu elenmiş durumda. Tabi burada Fed'in faiz indirimlerine devam etme olasılığını dışlamıyoruz ancak verilerin Abd'de son dönemde hafifte olsa toparlanmaya başlaması, yeni bir faiz indirimine kısa vadede engel olacakmış gibi görünüyor. 

Sonuç olarak geçen haftadan beri vurguladığımız altında düşüş senaryosu işlemeye devam ediyor. Dün ki analizimizde de hedef noktasının artık 1,440 dolar civarı olduğunu belirtmiştik. Dün akşam saatlerinde ons altın 1,448 dolar seviyelerine kadar düşüşünü sürdürdü ve buradan bir tepki oluştu. Yukarıda  1,457 dolar seviyesine kadar 10 dolarlık bir yükseliş gerçekleşti. Şu sıralarda 1,453 dolar civarında fiyatlamalarına devam eden altın için görünüm hala aşağı yönlü. Altını sağlam bir şekilde destekleyecek haber akışı olmadan teknik anlamda altın tarafında yaşanacak yükselişler piyasa oyuncuları tarafından satış fırsatı olarak görülmeye devam edecek gibi duruyor. Ancak altına destek olabilecek bir haber akışı gelirse ons yeniden yukarı yönlü harekete başlayabilir.

Ons tarafında göstergeler aşağı yönlü hareketi desteklerken hedefler 1,440 dolar civarında birleşiyor. Bu bağlamda 1,440 doların aşağı yönlü geçilmesi halinde ons altında düşüşlerin hız kazanabileceği tahmin ediliyor. Ons altın fiyatı için Abd Başkanı Trump'ın Çin ile devam eden tişcaret görüşmelerişne ilişkin açıklamaları oldukça önemli olacak. Burada Başkan Trump'ın tarifelerin kaldırılıp kaldırılmayacağı ile ilgili açıklama yapması altında sert hareketlenmelere neden olabilir. Bu nedenle haber akışlarını takipte kalmak önemli olacakıtr. Onun dışlında ekonomik takvimde ons fiyatını etkileyebilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yükselişlerin kalıcı olabilmesi açısından ilk etapta 1,459 dolar seviyesinin aşılması gerekiyor.