Bugün TCMB'nin merakla beklenen faiz kararı saat 14:00 itibari ile açıklanıyor. Piyasaların TCMB'den faiz kararı ile ilgili beklentisi 250 baz puanlık bir faiz indirimi yönünde. Yani şuan için 19,75 olan faiz oranını 17,25'e çekmesi bekleniyor. Dolayısı ile TL'ye ödenen faizin düşmesi nedeni ile de Türk Lirasından çıkış olur mu sorusu akıllara geliyor.

Aslına bakacak olursak zaten  haftadır TL'de bir değer kaybı yaşanıyor. 5,65 seviyesinden 5,79 seviyesine kadar yükseldik. Bunda en büyük etki TCMB'nin faiz indirimi beklentileri oldu. Bu nedenle bu indirimin bir kısmının fiyatlandığı söylenebilir. Piyasa beklentisi 250 baz puan iken , Merkez bankası 200 veya altında bir faiz indirimi gerçekleştirirse doların düşüşe geçtiği bir senaryo ile karşılaşabiliriz. 250 baz puan üzerinde gelebilecek bir faiz indirimi ise doların yükselişine katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Diğer taraftan bugün ekonomik veri anlamında TCMB faiz kararı ile sınırlı değiliz. Yine oldukça önemli bir veri de Avrupa'dan gelecek ki o da yine ECB'nin faiz kararı olacak. Saat 15:30'da ise Abd tüfe verisi açıklanacak. Yani veri akışının oldukça yoğun olşduğu bir gün yaşayacağız ki muhtemelen dolar kuru da bu veri akışı ile birlikte fiyatlamalarını sürdürecek.

Dolar kuru şu sıralarda 5,76 civarında fiyatlanıyor. Bugün için aşağıda 5,73 seviyesi ön plana çıkmakta. Bu seviyenin altına inilmemesi halinde 5,81 ve 5,86 dirençlerine doğru yükselişlerin devamı beklenebilir. TCMB'nin faiz kararı ile beraber anlık sert hareketler yaşanabileceği için dolar tl veya euro tl gibi TL bacaklı paritelerde işlem yapan kullanıcıların dikkatli olmasında fayda olacaktır.