Altın fiyatlarında bir süredir devam eden düşüşler etkili olmayı sürdürüyor. Dün Abd'den gelen üfe verisinin beklenti üstü olması da moralleri bozdu. Bugün ise daha önemli bir veri var ki o da Abd tüfe yani enflasyon verisi. Belki de Fed'in en çok dikkat ettiği ekonomik veri. Dün Trump, twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Powell'a çok sert eleştiriler yapmış hatta 'dangalaklar' ifadesini kullanmıştı. Faizlerin sıfıra veya sıfırın altına gelmesini savunan Trump, Fed'in faizleri yüksek tutarak Abd'nin fırsatları kaçırmasına neden olduğunu vurguladı.

Ekonomik takvimde Abd enflasyonu dışında ECB faiz kararı ve Draghi açıklamaları da takip edilecek. Nuradan çıkacak detaylar da ons altın fiyatı üzerinde etkili olabilecektir. 1,500 dolar altında devam eden altın fiyatlamaları için bugün önemli veri akışları bulunurken yine Trump ve Çin tarafından ticaret görüşmelerine ilişkin olası açıklamalar da altın fiyatlarının yönünü değiştirebilir.

Ons altında teknik görünüm aşağı yönlü kalmaya devam ediyor. Altının satış baskısından  kurtulabilmesi için ,502 dolar üzerine atması şart. Bu seviye üzerine atar ve kalıcı olabilirse yukarıda yeniden 1,516 dolar ve 1,528 dolar seviyelerine doğru çıkışlar devam edebilir. Bugün gelecek olan ekonmik veriler ile ons altın fiyatlamalarında da volatilite artış gösterebilir. Özellikle Abd tüfe verisi altın fiyatlamaları üzerinde etkili olabilecektir.