Dolar kurunda dün sabah saatlerinde düşüşler etkili oldu ve 5,75 seviyesine doğru bir geri çekilme yaşandı. Dün erken saatlerde paylaştığımız dolar grafiğinde 5,78 üzerinde kalınamaması halinde 5,745 seviyesine doğru geri çekilmelerin mümkün olabileceğini belirtmiştik. Bu seviyeye yaklaşan dolar tl paritesi sonrasında gün içerisinde gelen FİTCH değerlendirmeleri ile beraber yönünü yukarıya çevirdi.

Fitch'den gelen olumsuz açıklamalar sonrası dolar kuru 5,84 seviyesine kadar yükselişini sürdürdü. Sonrasında ise yeniden 5,80 seviyesi altına gerileyen kur bu sabahta güne 5,80 seviyesi civarında başlıyor. Dün Abd'den gelen üfe verisi beklentilere paralel gerçekleşti. Abd Başkanı Trump'ın doların yüksek olduğunu vurgulaması ve Fed'in faiz arttırımlarını gereksiz yaptığını dile getirmesi Abd'nin yüksek dolar istemediğini ortaya koyuyor. Diğer taraftan  19 Haziran tarihinde Fed'in faiz kararını açıklaması bekleniyor. Durum böyle iken dolar tarafında şuan için aşırı bir değerlenme beklenmese de Türkiye için bunu etkileyebilecek bir faktör daha bulunuyor. Yani Türkiye'de dolar kuru yurtdışında ki dolar endeksi ve dolar fiyatlamasını baz alarak fiyatlanmanın yanı sıra Abd ile ikili ilişkilere odaklanmış durumda.

Rusya'dan S-400 alımına engel olmak ısteyen Abd elindeki her kozu açıkca oynuyor ve tehditlerde bulunuyor. Bu sorun nasıl çözülecek ya da çözülebilecek mi ? S-400 sorunu şayet çözülürse sonucunda Rusya ve Abd ile lişkilerimiz nasıl olacakbu soruların cevapları dolar kurunun yön tayinin de en önemli başlıklar olacak gibi duruyor. Ayrıca bu gelişmeler öncesinde bugün TCMB'nin faiz kararı da piyasalar tarafından takip ediliyor olacak Merkez Bankasının faizlerde herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor. Olası bir faiz indirimi halinde kur yukarı yönlü bir tepki gösterebilir. Yine TCMB den gelebilecek açıklamaların satır başları da kur üzerinde etkili olabilecektir.

Dolar grafiğinde teknik görünüme baktığımızda yükseliş hareketinin olgunlaşabilmesi için 5,835 üzeri fiyatlamalara ihtiyaç duyulduğu görünüyor. Şu sıralarda 5,80 civarında fiyatlamalarını sürdüren dolar tl paritesiniin aşağıda 5,775 seviyesi altında destek noktası bulunurken yukarıda ki direnç seviyesi ise 5,835 seviyesinde bulunuyor. 5,775 eviyesinin altına doğru fiyatlamaların kaymaması halinde yukarıda 5,835 e doğru yükselişler yaşanabilir. Bu seviyenin kırılmaıs ile beraber 5,88 ve 5,92 seviyeleri gündeme gelebilecektir. Aşağıda ise 5,775 seviyesinin kırılması 5,73 ve bayram tatilinde gördüğümüz dip seviye olan 5,665 seviyelerini potaya sokacaktır.