Dolar tl paritesinde dün ve önceki günlerde paylaşmış olduğumuz analizlerimizde teknik göstergelerin yukarı yönlü hareketini desteklediğini ve bu bağlamda yükselişlerin teknik açıdan daha olası olduğunu vurgulamıştık. Özellikle 5,63 seviyesi altına gelinmedikçe dolar kurunda yaşanan düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini de yine analizlerimiz içerisinde detaylı olarak belirtmiştik. Dolar kuru uzun bir süredir devam ettirdiği 5,63 seviyesi üzerindeki hareketleri sonucunda dün 5,73 direncini kırarak 5,75 seviyesinin üzerini test etti. 

Şu sıralarda dolar kurunda 5,74 seviyesi üzerinde fiyatlamalar sürüyor. Hafta içerisinde Berat Albayrak'ın reform paketi sunumu sonrası hem yerli yatırımcılarda hem de yabancı yatırımcılarda kısa vadede ekonomide olumlu gelişmelerin yaşanabileceğine inandıran bir duygunun oluşmadığını gözlemliyoruz. Dün de Commerzbank yaptığı değerlendirmede açıklanan paketin beklentileri karşılamadığına işaret ederek TL nn önümüzdeki dönemde negatif seyredebileceğine raporunda vurgu yapmıştı. Nitekim öğlen saatlerinde 5,73 üzerine çıkan dolar tl henüz bu seviyenin altına inebilmiş değil.

Bugün ekonomik takvimde ne Abd tarafında ne de Türkiye tarafında önemli bir veri akışı bulunmamakta. Ekonomik takvimde önemli sayılabilecek bir veri akışı bulunmazken, daha çok Türkiye'nin iç siyaset gündeminde malum İstanbul seçim sonuçları ile ilg,ili gelebilecek açıklamaların kur üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. Ve tabi ki bunun yanı sıra teknik hareketlerde ön plana çıkabilecektir. 13 Nisana kadar mazbatanın verilmesi ya da verilmemesi konusunda bir kararın çıkması beklenirken bugün 12 nisan ve haftalık piyasa kapanıı da gerçekleşecek. Bu nedenle oldukça önmeli fiyat hareketleri izleyebileceğimiz bir gün olabilir. Dün de Borsa İstanbul'da %1 e yaklaşan bir düşüşle kapanışı yapmıştık. Bist'de yaşanan gerilemeler devam ederse dolar kurunda da yukarı yönlü hareketler etkisini sürdürmek isteyebilir.

Teknik açıdan doların yükselişine destek olan göstergeler doğrultusunda bugün 5737 seviyesinin öne çıktığını gözlemliyoruz. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece yukarıda 5,77 seviuyesine doğru yükselişlerin devamını  beklemek mantıklı olabilir. Bu seviyenin kırılması halinde ise 5,845 seviyesine doğru hızlı yükselişler yaşanabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise fiyatlamaların 5,70 seviyesi altına kayması yeniden 5,63-5,645 aralığını gündeme getirebilecektir.