Ons altın fiyatlamalarında belirlediğimiz strateji neredeyse birebir çalışmaya devam ediyor. 2 gündür 1310 doların önemine vurgu yaptığımız ons altın tarafında bu seviyenin aşılmasının zor olabileceğini belirtmiştik. Nitekim beklentilerimiz doğrultusunda 1,310 dolar seviyesine kadar yükselen altın buradan satışa maruz kaldı. Bu seviyeden gelebilecek satışlarda 1,302 dolar seviyesinin önemine değinmiş ve bu seviye üzerinde kalınamaması halinde yaşadığı yükseliş gibi aynı hızda düşüşlerin yaşanabileceğini vurgulamıştık. Ve öyle de oldu ki altın fiyatları bir günde 15 dolar civarında bir gerilee ile beraber 1,291 dolar desteğine kadar geri çekildi.

Şu sıralarda 1,293 dolar seviyesinden fiyatlanmakta olan ons altın tarafında tamamen teknik çalışıyor diyebileceğimiz günlerden geçiyoruz. Peki bu durumu ne bozabilir ? Abd ile Çin arasında devam edecen ticaret görüşmelerinden çıkabilecek sonuçlar. Brexit sürecinin bir şekilde sonuçlandırılması ve buna benzer bütün dünya ekonomilerini etkileyebilecek gelişmeler altının seyrini değiştirebilir. Tabi Fed'in ataağı adımlarda altın fiyatlarının yönü konusunda belirleyici olabilecektir. Ancak Fed'in söylemlerinden ziyade atacak olduğu somut adımlar ons tarafından takip ediliyor olacaktır. 

Bugün ekonomik takvimde  altın fiyatlamalarına etki edebilecek önemde bir gelişme bulunmuyor. Bu nedenle yine tekniğin ön plana çıkacağı veya Trump tarafından gelebilecek olağanüstü açıklamaların öne çıkacağı bir gün olabilecektir. 

Ons altın fiyatlarını incelediğimizde teknik göstergelerin henüz aşağı doğru dönmediğini görüyoruz bu iyi bir gelişme olsa da dün destek noktalarının bir bir kırılması olumsuz oldu. Bugün için ons altın tarafında ilk etapda 1,293 dolar üzerinde tutunma ve sonrasında 1,298 seviyesine doğru yükselişlere ihtiyaç vardır. Aksi halde teknik göstergelerde aşağı yönlü dönecek ve ons altında düşüşler kaçınılmaz bir hal alabilecektir. Haftalık kapanışın gerçekleşeceği bugün ons altın fiyatında sert fiyatlamalar görülebilir. Bu nedenle dikkatli hareket etmekte fayda olacaktır. Aşağı yönlü hareketin devamı halinde 1,285 dolar takip edilecek ilk destek noktası iken bu seviyenin kırılması 1,275-1281 dolar destek aralığoına kadar geri çekilmelerin sürmesine neden olabilir.