Altın fiyatlamaları bu  haftaya sakin başladı. Geçtiğimiz haftalar içerisindeki o yüksek volatilite şu zamana kadar yaşanmadı diyebiliriz. mGeçen hafta son şlem gününde gerçekleştirdiği yükselişle 1300 doları zorlayan ons altın fiyatı bu haftada bu bölgeyi aşmakta zorlanıyor. Altın dün gün içerisinde 9 dolarlık bir marj içerisinde hareketlerini sürdürürken, belirttiğimiz destek noktası altına inmemesi dikkat çekti. Ancak yine yukarıda belirttiğimiz direnç bölgesine de ulaşamayan altın şuan için kararsız bir seyir izlemeye devam ediyor.

Dün  dolar endeksinde yaşanan hafif geri çekilme ons altın fiyatını fazla etkilememiş görünüyor. Bugün Abd'de açıklanacak olan Tüfe verileri takip edilecek. Ayrıca bu gece İngiltere parlementosundan Brexit için ne karar çıkacağı da hayati bir öneme sahip olabilir. Buradan gelecek haberler dolaylı olarak altın fiyatlarına da etki edebilecektir.

Çin ile devam eden tcaret görüşmelerine ilişkin ABD'li yetkililerin yapmış oldukları açıklamalara bakılırsa henüz net bir tarih yok. Net bir tarih olmadığı gibi anet bir anlaşma da şu durumda mevcut değil. Ancak anlaşma olabileceğine dair olumlu açıklamalar olduğu ve görüşmelerde ilerlemeler olduğu söyleniyor. Tabi bunlar piyasayı oyalamak için midir gerçekten ilerlemeler var mıdır bilemiuyoruz. Ancak eğer ticaret görüşmeleri somut bir anlaşmaya bağlanmaz ise altında yeniden yukarı yönlü hareketler ön plana çıkabilir. Abd ile Çin ticaret anlaşması konusunda uzlaşır ise ltında aşağı yönlü baskı etkili olmaya devam edebilir.

Altın fiyatı için yukarıda 1,300 dolar psikolojik direnç noktası olmaya devam ederken teknik olarak ise 1,304 dolar seviyesini izlemeye devam ediyor olacağız. Şu sıralarda 1,297 seviyesinden fiyatlanmakta olan ons altın için aşağıda destek noktamız 1,291 dolar olmayı sürdürüyor. Bu seviye altında ise yine 1,275-81 dolar aralığı gündeme gelecektir.  Altın için bu hafta oldukça önemli. Bu haftayı 1,300 dolar üzerinde kapaması yatırımcıların yükseliş beklentilerini umutlandıracak bir gelişme olabilir ancak 1,300 doların aşılamaması halinde 1,275-81 dolar ana destek bölgemiz test edilmek istenebilecektir. Bugün İngiltere'de gerçekleştirilecek olan Brexit oylamasına dikkat etmenizi tavsiye eder bol kazançlı günler dileriz. - HisseForex