Altın fiyatı geçtiğimiz hafta son işlem gününde yani Cuma gününde yapmış olduğu yukarı hareketi ile pozitif bir izlenim oluştururken bu hafta başlangıcını yine kötü yaptı ve yatırımcısını üzdü. 1,315 dolar seviyesi üzerine bir türlü yükselişlerini taşıyamayan ons altın fiyatı geri çekilerek yeniden 1,304 dolar desteğine kadar geriledi ki bunu önceki analizlerimizde de vurgulamıştık. 1,318 dolar üzerine bir türlü atamayan ons altın fiyatında gerilemelerin kaçınılmaz olacağını belirtmiştik, öyle de oldu.

Kısa vadede ons altın tarafında dikkat çeken gelişmeler bulunuyor. Bunlar Abd Lideri Trump'ın Çin ve Kuzey Kore liderleri ile yapacak olduğu görüşmeler. Fed yetkililerinden gelebilecek açıklamalar. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının nasıl sonlanacağına dair yapılacak anlaşmalar olarak belirtilebilir. Diğer taraftan Boj'un Japon Yeni'nin değerini düşürmek için yaptığı çalışmalarda jpy ile korelasyon içerisinde hareket eden ons altın fiyatını baskılamaya devam ediyor.

Ons altın teknik görünümüne baktığımızda göstergelerin aşağı yönlü döndüğünü görüyoruz ancak yine de altının kesin olarak yönünü aşağı çevirdiğini söyleyebilmek için önümüzde bu kadar haber akışı varken erken diye düşünüyoruz. Fed baskısını üzerinden atan ons altının kararsız  bir seyir izlediği bu dönemde sürpriz hareketlerinde yaşanabileceğini unutmamak gerekiyor. Yani ons altın tarafında sürpriz yükseliş hareketlerine de hazırlıklı olmakta fayda olacaktır.

Altın fiyatı 1,318 dolar altında kaldığı sürece 1,300 dolar seviyesi gündem de olmaya devam edecek gibi duruyor. Bu seviye altına inilmesi ise 1,292 doları gündeme getirecektir. ki Bu seviyenin de kırılması 1,280 doların altına doğru bir satış hareketi başlatabilir. Bu nedenle 1,300-1,292 dolar aralığı altının yeniden yukarı tepki verebilmesi adına önemli sayılabilecek bir bölge olarak karşımıza çıkıyor.