Dolar kurunda artık TCMB etkisi iyiden iyiye hissedilmeye başlandı. Yarın ki faiz toplantısından önce piyaslaarda karışık bir seyir var. Dolar kuru 5,80 seviyesi altına zaman zaman gerilese de bu seviye altında kapanış yapabilmiş değil. Bu nednele de teknik göstergeler yukarı yönlü hareketin devamına işaret etmekte. Ancak faiz toplantısı öncesinde kur tarafında sert bir yükseliş yaşanmasını beklemek de çok gerçekci olmayabilir. Bu nedenle yarın ki toplantıya kadar daha sakin bir dolar kuru izleyebiliriz.

Bugün Abd'de çok önemli gündem maddeleri bulunmakta. Bunlardan en önemlisi elbette ki Fed'in faiz kararı olacak. Abd Merkez Bankası Fed, bu akşam saat 22:00'de faiz kararını açıklayacak. 22:30'da ise Fomc basın toplantısı takip edilecek. Faizlerde Fed'in herhangi bir faiz indirimi yapması beklenmezken, basın toplantısında yapılacak açıklamalar piyasalara yön verebilecek gibi duruyor. Ayrıca Fed, faizleri sabit bırakır ise Trump'ın buna yönelik söylemleri de mutlaka olacaktır. Bu söylemlerde takip edilmelidir. ABD'de ayrıca ham petrol stok verileri ile enflasyon verileri de açıklanacak.

Bugün Fed'den gelecek satır başları dolar kuru için de büyük önem taşıyor olacak. Özellikle Fed'in şahin bir tavır takınması ve piyasalarda ufak çaplı da olsa bir dolarizasyon oluşması halinde yarın ki TCMB faiz kararı bir adım daha öne çıkacaktır.  Çünkü TCMB'nin yarın faizleri indirmesi bekleniyor. Ne kadar indireceği ise kurun yönünü belirleyecek gibi görünüyor.  Bugün Fed'în faizlerde oynama yapması beklenmezken, yarın ki TCMB toplantısından ortalama 100-150 bp bir faiz indirimi bekleniyor.  Bu bağlamda kur tarafında olası düşüşlerde 5,78 seviyesine doğru geri çekilmeler yaşanabilir. Kur tarafında kısa vadede oluşacak gerilemeler alım fırsatı olarak kullanılmak istenebilecektir.