Altın fiyatlarında bugün oldukça kritik bir gün yaşanacak. Merakla beklenen Fed'in faiz kararı bugün saat 22:00'de açıklanıyor olacak. Artık piyasaların gözü tamamen Fed kararlarına çevrilmiş durumda. Fed'in faiz kararı sonrasında ise Türkiye saati ile 22:30'da Başkan Powell kameralar karşısına geçecek. Powell'a yöneltilecek sorular ve gelecek cevaplarda altın fiyatları için oldukça önemli olacaktır.

Fed'in faiz indirimi yapması beklenmiyor. Sürpriz yapar da faizleri indirirse altın tarafında sert bir yükseliş yaşanabilir ancak şuan için bu yönde bir beklenti bulunmuyor. Trump'ın talebi ise Faizlerin geri çekilmesi yönümnde. Bu nedenle faizlerin geri çekilmemesi halinde Trump'ın Fed'e ve Başkan Trump'a olacak tepkisi de altın fiyatlarının yönüne katkı yapabilir. 

Abd'de bugün ayrıca enflasyon verileri de takip ediliyor olacak. Ancak günün ana başlığı elbette ki Fomc olacak gibi görünüyor. Yine Abd ile Çin tarafında devam eden görüşmelere ilişkin 15 Aralık'da girecek olan yeni tarifelere ilişkin gelen açıklamalarda altın fiyatlarını baskılıyor. Çünkü gelen açıklamalar tarifelerin erteleneceği yönünde.

Ons altın fiyatı şu sıralarda 1,460 dolar civarında fiuyatlamalarını sürdürüyor. Bugün çekirdek tüfe verileri ve sonrasında Fomc faiz kararları ile olası yükselişlerde sırasıyla 1,470-1,476 dolar seviyeleri takip edilecektir. Bu dirençlerin aşılması 1,482 dolar  üzerine doğru atakları beraberinde getirebilir. Ons altın tarafında oluşabilecek negatif senaryoda ise, aşağıda 1,454 ve 1,445 dolar seviyeleri takip ediliyor olacaktır.