Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta içerisinde oldukça sert gerilemeler yaşandı. Ons altın haftayı 1,460 dolar seviyesine yakın kapatırken, şu sıralarda 1,463 dolar seviyesinden işlem görmekte. Gün içerisinde ons altın fiyatlarını etkileyebilecek önemli bir veri açıklaması bulunmamakta. Bunun dışında Trump'ın Çin'e yönelik ticaret anlaşması ile ilgili açıklamaları takip ediliyor olacak. Yine Çin tarafından gelebilecek açıklamalar da ons altın fiyatını etkileyebilir.

Son olarak Trump, Çin tarafından gelen tarifeleri karşılıklı olarak kaldırmak konusunda anlaştık tarzındaki açıklamayı yalanlarcasına bir açıklama yapmıştı. Buna göre bu konuda herhangi bir anlaşma olmadığını söyleyen Trump, olası yapılacak anlaşmayı da ancak Abd'de imzalarım diyerek ekledi. Yani henüz tarifelerin kaldırılması konusunda net bir anlaşma bulunmuyor. Bu konuya ilişkin gelebilecek açıklamalar altın fiyatını bu hafta etkileyebilecek en önemli gelişmeler arasında yer alıyor. 

Ons altın tarafında kritik seviyelere gelinmeye başlandı. 1,456 dolar seviyesinin aşağı yönlü kırılması altın tarafında satışları hızlandırabilir. Bu durumda 1,440 dolar seviyesine doğru gevşemeye başlayan bir ons ile karşılaşabiliriz. Gün içerisinde yukarı yönlü işlemlerin inandırıcı olabilmesi adına 1,468-1,473 dolar aralığının geçilmesine ihtiyaç var. Bu seviye altında kalacak olan yükselişler tepki yükselişleri olarak görülecek ve satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilecektir. Bu bağlamda ons altında gün içerisinde 1,456-1,473 dolar aralığı takip edilmelidir.