Abd'de geçen haftadan bu yana açıklanan ekonomik veriler kötü gelmeye devam ediyor. Son olarak dün açıklanan enflasyon verisi beklenti altında kaldı. Fed'in faiz konusunda en çok önemsediği gelişme olan enflasyon verisinin beklenti altında kalması artık ilk toplantıda faiz indirimine kesin gözüyle bakılmasını sağladı. Hatta Fed'den 50 baz puanlık bir indirim bekleyenlerin sayısı da oldukça fazla diyebiliriz.
 
Ons altın fiyatı Abd'den gelen olumsuz verilere rağmen 1,500 dolar altında fiyatlanıyor. Çünkü diğer taraftan Çin ile Abd arasında devam eden ticaret görüşmelerinin olumlu geçtiği söyleniyor. Bir ticaret anlaşmasını imzalamanın mümkün olduğunu vurgulayan iki tarafta bazı önemli konular üzerinde görüş birliğine varmış durumdalar. Eğer bir ticaret anlaşması imzalanabilirse ons altında satış devam edebilir. Ancak bir anlaşma çıkmaması halinde altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketler izlememiz kaçınılmaz olacaktır.

Ons altın tarafında teknik göstergeler dün yaşanan düşüşe karşın yukarı yönlü kalmayı sürdürüyor. Teknik görünümün bozulması için 1,487 dolar altına inilmesi gerekiyor. Bu durumda 1,470 dolar desteğine doğru satışların hızlanabileceği düşünülüyor. Onsun yukarı yönlü toparlanması halinde ise 1,516 dolar seviyesi takip edilecek. Buranın kırılabilmesi halinde 1,527 dolar direnç noktasına doğru çıkışların hız kazanması beklenebilir.