Dolar tl paritesinde 5,74 desteği üzerindeki yukarı yönlü hareket isteği etkili olmaya devam ediyor. Kurda olası geri çekilmelerde 5,74 seviyesi oldukça kritik. Bu seviye altına inilmediği sürece düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Yükselişin devamı halinde hafta başında da vurguladığımız 5,81 seviyesi ön plana çıkmaktadır.

Şu sıralarda 5,77 civarında fiyatlanan dolar kuru için günün devamında Abd'den gelecek olan ekonomik veriler yönü tayin edecek gibi görünüyor. Abd'de bugün üretici enflasyonu yani üfe verisi takip ediliyor olacak. Fed'in son derece önemsediği bir veri ola üfe'nin beklentileri karşılamaması Fed'den faiz indirimi beklentilerini yükseltecektir. Bu durumda dolr endeksinde bir miktar zayıflama ve akabinde dolar kurunda da bir miktar geri çekilme yaşanabilir.  Üfe verisinin olumlu gelmesi ise Abd ekonomisinin iyiye gittiğine işaret edeceğinden Fed'in faiz indirme ihtimali azalacak, dolayısı ile de dolar endeksi yükselişine dolar tl paritesi de 5,80 üzerine doğru çıkışına devam etmesi beklenecektir.

Yarın ki TCMB öncesinde doları aşağıya bırakmak istemeyen bir tablo çıkıyor karşımıza. Yarın TCMB'nin faiz indirimine kesin gözü ile bakılıyor. Üstelik 200 baz puanın üzerinde bir faiz indirimi bekleniyor. Böyle bir faiz indirimi beklenen ortamda doların geri gelmesini beklemek çok da akıllıca olmayabilir. Ancak yine de geçen toplantıda beklentileri aşan faiz indirimi sonrası düşüşe geçen dolar fiyatı kafalarda karışıklığa neden olmakta.

Dolar TL paritesinde yaşanan yükselişlere rağmen teknik görünüm hala aşağı yönlü hareketi destekler nitelikte. Bu görünümün bozulması için dolar kurunda 5,807 lira direnci üzerinde hareketlere ihtiyaç var. Ancak teknikden ziyade haber akışı ile ilerleyen piyasalarda gelebilecek veriler ve açıklamalar beklenmedik fiyat hareketliliklerini de beraberinde getirebilir. Bu nedenle piyasa takibi yapılmalı ve kura etki edebilecek haberler takip edilmelidir. Yaşanabilecek düşüşlerde 5,738 seviyesi oldukça önemlidir. Kabaca 5,74 olarak belirleyeceğimiz bu nokta önemli bir destek noktasıdır. Bu nokta altında fiyatlamalar oluşmadıkça düşüşler dolar için alım fırsatı doğurabilir. Ancak 5,74 altı gelebilecek saatlik kapanışlarda satışların hızlanacağı bir tablo ile karşı karşıya kalınabilir.