Altın fiyatları 2018 yılının son haftalarında başlattığı yükseliş hareketini devam ettirmek istiyor. Fed üyelerinin açıklamaları, Başkan Trump'ın söylemleri de altın fiyatlarının yükselişini destekler nitelikte olmayı sürdürüyor. Yine dün akşam Fed Başkanı Powell'da yapmış olduğu açıklamlarda 2019 yılında belirsizliklerin arttığına dikkat çekmişti. Ancak Abd ile Çin arasındaki ticaret savaşı endişelerinin sona erebilir bir hale gelmesi acaba altına olan talebi azaltır mı sorusu da gündemdeki yerini koruyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde altın ile beraber güvenli liman talebi gören Japon Yeni ciddi bir değer kazanmış ancak bir kaç gün içerisinde gerilemeye başlamıştı. Öyle ki usdjpy paritesinde 105 seviyesinin altı test edildikten sonra şu sıralarda 108 üzerinde fiyatlamalar devam etmekte. Altın tarafında ise henüz aşağı yönlü bir hareket oluşmuş değil. 

Ons altın fiyatlarında günlük kısa vadeli düşüşler genellikle 1,280 dolar desteğinde takılıyor ve bu seviyeden yeniden yükseliş hareketleri etkili olmaya başlıyor. Bugün Abd'den gelecek olan Tüfe verisi altın fiyatlarında sert hareketler oluşmasına katkıda bulunabilir. Özellikle Tüfe verisinin beklenti altında kalması yani olumsuz olarak açıklanması ons altın tarafında 1300 denemesini gündeme taşıyabilecektir.

Ons altın grafiğini incelediğimizde 1,295 doların seviyesinin geçilmesi halinde 1,307 dolar civarının hedeflenebileceğini görmekteyiz. Yukarıdaki direnç bölgesi ağırlıklı ortalamaların yükselmesiyle beraber bir kaç dolar artmış durumda. Ancak onun öncesinde 1,300 dolar psikolojik bir direnç bölgesi olarak çalışabilir. Ons tarafında yaşanabilecek düşüşlerde ise 1,275-80 dolar aralığı kuvvetli destek noktası olmaya devam ediyor. Bus eviyeler altında ise ana destek noktamız 1,266 dolar olarak takip edilecektir.