Dolar kurunda dün sabah hafif alıcılı bir seyirle haftaya başlangıç yapmıştık ki 5,86 seviyesine kdar yükselen bir gözlemledik. Bu seviyeyi aşamayan dolar kuru 5,83 altına geriledi. 5,83 denge noktasının önemine dikkat çekmiş ve bu seviye altında kalındıkça 5,78 e doğru geri çekilmenin mümkün olabileceğini vurgulamıştık. Ayrıca 5,78 e doğru geri çekilmelerin yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğine de vurgu yapmıştık.

Dün i siyasette yaşanan bir gelişme sonucu hem borsa tarafında hem de kur tarafnda olumlu bir fiyatlama gerçekleşti. Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun görüşmesinde İsmail Küçükkaya'nın moderatörlük yapmasına karar verildi. Bu haber sonrası piyasalarda pozitif bir fihyatlama oluştu. Yani ç siyasette gerginl,iğin azalmasına yorulan bu gelişme TL'yi güçlü kılsa da dün ki düşüşü aşırı bulduğumuzu ve beklemediğimiz bir düşüş olduğunu vurgulamamızda fayda var. Biz 5,78 altında bir dolar kuru olması için herhangi bir sebep göremiyorduk ancak kur 5,76 seviyesine kadar geri çekildi. 

Fed'in faiz indiriminin konuşulmaya başlandığı ve küresel piyasalarda doların satış yediği bir ortam bulunuyor dışarıda. Ancak diğer taraftan Abd ile hala muamma olan S-400 sorunu duruyor karşımızda. Durum böyle iken kurda daha fazla düşüş mümkün olabilir mi sorusunun cevabına bir de grafiğimiz eşliğinde bakalım isterseniz.

Dolar tl paritesinde bugün için belirleyici seviye 5,78 seviyesi olacakmış gibi görünüyor. Bu seviye altında kalındıkça 5,745 ve 5,707 seviyelerine doğru geri çekilmeler mümkün olabilir. 5,78 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması halinde ise 5,835 seviyesine doğru yükselişler yaşanma olasılığı artacaktır. Bu durumda yeniden 5,86 denemesi de gündeme gelecektir.