Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın reform paketi açıklaması piyasalar tarafından takip edildi. Seçim sonrasında hem yerli hem de yabancı yatırımcılar YEP kapsamındaki bu pakete odaklanmıştı. Ancak reform paketinin beklentileri karşılamadığı açıklamalar sonrasında görüldü. Kısa vadede ekonomiye direkt olarak etki edebilecek bir gelişmenin yer almadığı paket sosyal medya da ecek acak paketi olarak nitelendirildi.

Reform paketinden beklentilerini  bulamayan piyasalarda kısa süreli bir bozulma oluştu. Paket açıklandıktan sonra 5,70 seviyesinin üzerini test eden dolar kuru, yeniden 5,68 seviyelerine doğru geri gelirken, güne pozitif başlayan endeksde %1in üzerinde düşüşler yaşandı. 

Dün Abd'de açıklanan Fomc toplantı tutanakları gayet güvercindi ve piyasalarda buna tepki olarak hafif dolar negatif bir moda geçiş yaptı. İtalya'da ermeni soykırım yasasının kabul edilmesi gündemin 1 numaralı gündem maddesi olarak dikkat çekerken sabah saatlerinde Sudan'da darbe olduğuna dair gelen haberler de bir diğer önemli madde olarak karşımıza çıkıyor.

Ekonomik takvimde bugün öne çıkan veri Abd Üfe verisi olarak dikkat çekerken ayrıca Fomc üyelerinin de gün içerisinde açıklamaları piyasalar tarafından takip ediliyor olacak.

Dolar tl paritesinde teknik görünüm yukarı yönlü olmayı sürdürüyor. Şu sıralard a5,68 civrında fiyatlanmakta olan kurda nümüzdeki saatlerde 5,73  seviyesine doğru hareketler görülebilir. Bu yükselişlerin devamı halinde ise 5,77 hedef noktasına doğru yükselişlerin devam etmesi beklenebilir. Dolar tl paritesinde yaşanabilecek geri çekilmelerde ise takip edeceğimiz seviye 5,63-5,645 aralığı olmaya devam edecektir. Bu seviye aralığı aşağı yönlü kırılmadığı sürece dolar kurunda düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir.