Ons altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşlerle beraber 1,281 dolar desteği iki kez test edilmiş ve bu seviyeden yukarı dönüş yaşanmıştı. Buralarda bir dip arayışı içine girmiş olabileceğini belirttiğimiz altın için son seviye 1,275-1281 dolar aralığı olabilir diye vurgulamıştık. Bu aralığa girmeden üst noktadan tepkisini veren altın yükselişe geçti ve haftanın son işlem gününde 1,300 dolar seviyesini test etti. Bu sabah baktığımızda 1,295 dolar seviyesi üzerinde fiyatlamaların devam ettiğini görmekteyiz. 

Ekonomik takvimde ABD'den açıklanacak olan Parakende Satışlar ve yine Çekirdek Parakende Satışlar verileri tkaip edilecek. Onun dışında önemli bir veri akışının olmadığı bugün Abd ile Çin tarafında devam eden ticaret anlaşmalarına ilişkin açıklamalar gelmesi altın fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir. Olası anlaşma sağlanması durumunda altında negatif anlaşma sağlanamaması durumunda ise altında pozitif yansımalar izleyebiliriz.

Ons altın fiyatı için 1,300 dolar seviyesi psikolojik bir direnç noktası olmaya devam ederken teknik anlamda baktığımızda ise karşımıza çıkan seviyeler önemli olmaya devam ediyor. 

Aşağıda bugn için 1,291 dolar seviyesi önemli olmayı sürdürürken bu seviye üzerinde tutunabilirse altın fiyatı 1,304 dolar seviyesine doğru yükselişlerini devam ettirebilir. Ancak gün içerisinde 1,291 doların kırılması yeniden 1,285 ve 1,281 dolara doğru bizi sürükleyebilir ki bu kez 1,275 - 81 aralığına düşme ihtimalimiz oldukça yüksek olur. Bu nedenle 1,291 üzerinde fiyatlamaların devam etmesi altında kısa vadeli oluşan pozitif seyrin devam etmesi açısından oldukça önemli olacaktır. Geçen hafta euro da başlayan değer kayıpları ile yükselen dolar endeksinin bu hafta nasıl fiytalanacağı da ons altın için önemli donelerden bir tanesi olmaya devam edecektir.