Dolar tl paritesinde 5,25 civarında bir kapanışla haftayı kapamıştık. Bu hafta açılışıda benzer şekilde oldu ve şu sıralarda 5,25 civarında işlemler geçmeye devam ediyor. Ekonomik takvime baktığımızda Abd'de önemli bir veri açıklaması bulunmadığı bugün İngiltere'de Büyüme ve İmalat üretimi verileri açıklanacak. Direkt olarak dolar kuruna etkisi olmasa da Sterlin'in verilere vereceği karşılık dolar endeksinde hareketliliğe neden olabilir bu da dolar kuruna etki edebilir bu nedenle dikkat etmekte fayda olacağını düşünüyoruz.

Bu hafta içerisinde Bakan Berat Albayrak'ın özellikle gıda enflasyonunu düşürecek yeni paketlerin açıklanacağını duyurmuş olması da enflasyon açısından önemli hamlelerin gelebileceği bir hafta olabileceğini gösteriyor. Gerçekten enflasyonu aşağı çekici yapıcı önlemler alınırsa önümüzdeki dönemde enflasyon oranlarının aşağı gelme ihtimali artacağından dolar kurunda da bir sakinleşme ve dolayısı ile yeniden aşağı yönlü bir hareket oluşmaya başlayabilir.

Dolar tl grafiğini incelediğimizde bugün için 5,234 seviyesinin önemli bir denge noktası olabileceğini düşünüyoruz. Bu seviye altında oluşabilecek fiyatlamalar dolarda aşağı yönlü hareketi tetikleyebilir. Şu sıralarda 5,25 civarında fiyatlamalarını sürdüren usdtry için yukarıda ilk direnç noktası ise 5,278 seviyesi olarak göze çarpmaktadır. Gün içerisinde 5,278 seviyesine doğru yükselişler yaşanması halinde dolar kuru bir karar verme noktasına gelmiş olacaktır. Bu seviyenin yukarı yönlü aşılması 5,345 seviyesine doğru yeni bir yükseliş hareketinin oluşmasını sağlayabilir ki bu durum dolarda aşağı yönlü senaryoları bir müddet rafa kaldırmış olacaktır. Ancak 5,278 seviyesi altında kalacak olan yükselişler piyasa oyuncuları tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir.