Dolar tl paritesinde sonunda beklenen yükseliş hareketi gerçekleşti. 5,78 seviyesi üzerinde 4 saatlik kapanışlar gerçekleştirenkur sonunda 5,814 hedefimize ulaşmış oldu. Önceki analizlerimizde bu seviyenin önemine dikkat çekmiştik. Yükselişini 5,815 seviyesine doğru sürdüren kurda buradan 5,80 seviyesine doğru geri çekilmeler yaşansa da şuan için kur tarafı 5,78 üzerinde kalıcılık sağlamış durumda. 

Bugün Ab ve İngiltere tarafında önemli veri açıklamaları var ancak bunların kur üzerine etkisi olması beklenmiyor. Abd tarafı ve iç piyasalarda ise açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmuyor. Artık iç piyasalar tamamen perşembe günü açıklanacak olan TCMB faiz kararına odaklanmış durumda. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklanacak faiz kararında 150 bp faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Ancak yeni MB Başkanı geldiği günden bu yana faiz toplantılarında beklentilerin üzerinde faiz indirimleri geldi. Dolayısı ile piyasalarda 200-250 bp faiz indirimi bekleyenlerin oranı da azımsanmayacak seviyelerde. Dün Erdoğan'ın yapmış olduğu 2020 yılında faizler tek haneye gelecek açıklaması da, faiz indirimleri konusunda TCMB'ye destek çıkar nitelikte oldu. Bu nedenle 150 bp üzeri bir faiz indirimi gelirse de bizler için sürpriz olmaz. Ancak piyasa tepkisi ne olur, önceki toplantılarda olduğu gibi sakin bir fiyatlama olur mu diye sorarsanız bu kez doların daha sert bir tepki verme ihtimalinin yüksek olabileceğini söyleyebiliriz.

Kur tarafında teknik göstergeler yukarı yönlü hareketin devamına işaret etmekte. Ancak gelecek haber akışları ve faiz kararının piyasalarda nasıl bir etki oluşturacağı oldukça önemli olacaktır. Bu nedenle sadece teknik göstergelere bağımlı kalmadan piyasaları anlık olarak takipte kalmakta yatırımcılar açısından oldukça önemli olacaktır.  Kurda 5,814 seviyesinin aşılması halinde 5,83 ve 5,87 dirençleri hedef seviyeler haline gelebilir. Bu nedenle 5,814 üzerinde gelebilecek saatlik kapanışlar yukarı yönlü iştahın artmasına neden olacaktır. Bu seviyenin aşılamaması halinde ise yeniden 5,80 altına doğru hareketler izleyebiliriz.