Altın fiyatlarında kararsız seyir sürüyor. 1,460 dolar civarında fiyatlamasını sürdüren ons altın için bu hafta oldukça kritik olmaya devam ediyor. Çünkü Trump'ın tarifeler konusunda bir karar alması bekleniyor.  Aksi takdirde 15 Aralık tarihinde Çin'e karşı ek vergi tarifeleri uygulanmaya başlamış olacak. Bunun öncesisnde Trump'ın Çin ile devam eden görüşmeler ve yeni vergi tarifeleri ile ilgili açıklamaları piyasalar tarafından izleniyor olacak.

Ons altın, geçtiğimiz hafta açıklanan Abd ekonomik verilerinden pozitif etki beklerken tersi bir durumda kalmış oldu. Bu nedenle de fiyatlar 1,460 dolar altına kaydı. İyi gelen işsizlik ve tarım dışı istihdam verileri altın fiyatlarını baskılarken, artık altın için en önemli gündem maddesi Çin ile Abd arasında devam eden ticaret görüşmeleri olarak görünmekte. Tabi bir de Kuzey Kore Lideri Kim Jong'un ile Trump'ın atışmaları da piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

Ayrıca İngiltere'de gerçekleştirilecek olan seçimler sonucu belli gibi. Yani Johnson'ın kazanacağına kesin gözü ile bakılıyor ancak burada dikkat edilmesi gereken sonrasında Brexit konusunda nasıl bir yol izleyeceği. Boris Johnson bu kez İngiltere'yi Ab'den ayırabilecek mi ? Bir anlaşma ile mi ayıracak yoksa anlaşmasız Brexit mi yaşanacak bu konularda altın fiyatlarına etki edebilecek gelişmeler olarak dikkat çekmekte. 

Ons altın fiyatı için 1,465 dolar altında kalındığı sürece aşağı yönlü seyir bir adım önde kalmaya devam ediyor olacak. Teknik göstergelerin de ons tarafında aşağı yönlü hareketi desteklediği bir noktada, gelen haber akışlarının da onsu yukarı döndürecek nitelikte olmamaları altın yatırımcılarını endişelendiriyor. Ancak yatrıım bankaları Abd ile Çin arasında olası anlaşmaya karşın 2020 yılı için altın tahminlerini yukarı yönlü korumaya devam ediyor. Beklentiler genellikle 1,600 dolar civarında olurken ons altın tarafında yılın son günlerine yaklaştığımız bugünlerde nasıl bir fiyatlama yaşanacağı merak ediliyor. Ons tarafında fiyatlamaları belirleyecek en önemli gelişme Trump'ın yapacağı açıklamalar olacak gibi duruyor.