Dün saat 16:00 itibari ile Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik başlatmış olduğu harekat sonrası hem Avrupa hem de Abd tarafından açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor. Bir kaç gündür beklenen operasyon nihayet başladı ve Türkiye Suriye'nin kuzeyine dün girişi yaptı. Ancak yurtdışından gelen açıklamalara bakılırsa Türkiye'nin yalnızca Suriye'ye girmediği anlaşılıyor. Çünkü AB ülkeleri, Arap ülkeleri ve ABD çıldırmış durumda. Lindsay Graham önderliğinde bir yaptırım paketi hazırlandı ve bugün Abd senatosuna sunulacak. Diğer taraftan AB ülkeleri ve Arap ülkeleri Türkiye'yi kınamaya devam ediyor. Dün Avrupa Birliği'nin ortak bir karar almasına ise Macaristan engel oldu. Türkiye'ye şuana kadar desteğini açıklayan ülke sayısı oldukça az ve bunlardan bir tanesi kökleri Türk Tarihine dayanan Macaristan olunca sosyal medyada da bu durum gündem oldu.
 
Sonuç olarak Abd'nin yaptırım listesini görüşeceği bugün döviz kurları açısından da önemli olacaktır. Dün Juncker ise Türkiye güvenli bölge için AB'den ödeme yapmasını beklemesin diyerek, Türkiye'ye daha önce verdikleri para yardımı sözünü tutmayacaklarını bildirdi. Yani, şuan için Türkiye'nin bu harekatını dünyanın önde gelen ülkeleri tasvip etmiyor. Kınama üstüne kınama yağarken Türk Ordusu ise dün akşam kara harekatına da başladı ve sorunsuz bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Artık dolar tl paritesi için tekniğin veya ekoomik verilerin fazla bir önemi kalmamış durumda. Kur tarafında tamamen Suriye'ye yönelik operasyona ilişkin gelecek haber akışlarının etkileri ile yön bulunacağı bir gün olabilir.

Dolar tl paritesinde 5,862 seviyesi üzerinde teknik olarak yükseliş beklentisi devam edecektir. Ancak yine belirttiğimiz gibi bugün için en önemli detay Abd'nin yaptırım kararı olacaktır. Özellikle de bu kararın senatoda onaylanması dolar kurunda yükselişi tetikleyebilir ki bu durumda ilk hedef npoktası 5,93 seviyesi olacaktır. Trump'ın önüne gelecek olan yaptırım tasarısını veto etme hakkı var ancak eder mi belli değil. Ki Trump veto etse bile senato 3'te 2 çoğunluk sağlarsa Trump'a rağmen tasarıyı onaylayabilir. Bu bakımdan alınabilecek yaptırım kararları kuru yukarı yönlü etkileyebilecektir.